Svemir i vrijeme

Prije dvije godine solarne baklje skoro vratile Zemlju u srednji vijek

Nataša Ciganović

Sunce je naša najsjajnija zvijezda i generator sveg života na Zemlji. Udaljena je 150 milijuna kilometara od Zemlje i predstavlja konstantno iznenađenje za znanstvenike.

To je vrlo dinamična i eksplozivna zvijezda na kojoj se događaju spektakularne oluje koje izbacuju plazmu, što se zove koronin izbačaj. To je u biti milijarda tona električno nabijenih čestica koje se iz Sunca izbacuju nezamislivo velikim brzinama te čak mogu izazvati i 'svemirski tsunami' koji, da pogodi Zemlju, bi mogao promijeniti način života na koji smo navikli i vratiti nas u Srednji vijek.

Znanstvenici su otkrili da se Zemlja našla opasno blizu solarne oluje koja je mogla „promijeniti život kakav znamo“ te prouzročiti nestanak struje diljem Zemlje i onesposobiti GPS i komunikacijske mreže.

23. srpnja 2012. godine, Sunce je izbacilo oblak plazme ili koronin izbačaj mase (eng. coronal mass ejection, CME) koji se kretao brzinom i do 3000 km/s, što je četiri puta brže od uobičajene erupcije. Da se erupcija dogodila samo tjedan dana ranije, mjesto erupcije bilo bi okrenuto prema Zemlji, a ne na stranu. Znanstvenici kažu da je ta erupcija mogla biti najsnažnija ikad zabilježena.

Analitičari vjeruju da bi izravan udar prouzročio nestanak struje diljem Zemlje, što bi onesposobilo sve električne uređaje. Većina ljudi ne bi imala niti vodu, jer gradske zalihe vode većinom ovise o električnim pumpama „Da nas je ta oluja udarila, još uvijek bi sanirali štetu,“ rekao je Daniel Baker sa Sveučilišta Colorado.

Članak koji je nedavno objavljen u časopisu Nature Communications, autorice Janet G. Luhmann, fizičarke svemira sa Sveučilišta Berkeley i bivše postdoktorandice Ying D. Liua, otkrio je što je oluji dalo snagu. Kao prvo, koronini izbačaji mase su zapravo bili svi izbačaji u razmaku od samo 10 do 15 minuta. Taj dvostruki olujni oblak putovao je dijelom svemira koji je raščistio koronin izbačaj mase koji se dogodio samo četiri dana ranije. Kao rezultat toga, koronine izbačaje mase nije, kao inače, usporio njihov prolaz kroz međuplanetarnu medij. Oluja bi protutnjala kroz zemljinu orbitu, ali na svu sreću Zemlja nije bila tamo. Umjesto toga udarila je u svemirsku letjelicu STEREO-A.

Od tada, istraživači su analizirali podatke i zaključili su da je oluja bila jedna od najjačih ikada zabilježenih. „Mogla je biti jača i od samog Carringtonovog događaja,“ rekao je Baker.

Kada je Carringtonov događaj obavio Zemlju u 19. stoljeću, tadašnja tehnologija bila je slabo osjetljiva na elektromagnetske smetnje.

Moderno društvo, s druge strane, ovisi o tehnologijama osjetljivima na sunce, kao što je GPS, satelitska komunikacija i Internet. „Učinak takve oluje na naše moderne tehnologije bio bi ogroman,“ rekla je Luhmann.

Tijekom neformalnog razgovora na radionici, Nat Gopalswamy s Centra za svemirske letove „Goddard“ primijetio je da „bez NASA-inih STEREO sondi možda nikada ne bismo znali koliko je bila ozbiljna superoluja iz 2012. godine.“

„To pokazuje kolika je vrijednost „svemirskih vremenskih bova“ koje se nalaze oko Sunca. Te također pokazuje kolika je snaga Sunca čak i tijekom takozvanih „mirnih perioda.“

Mnogi su promatrači primijetili da je trenutni solarni ciklus slab, možda čak i najslabiji u posljednjih 100 godina. Očito je da čak i slabi solarni ciklus može proizvesti vrlo jaku oluju. 

Carringtonov događaj

Carringtonov događaj koji se dogodio u rujnu 1859. godine serija je snažnih koroninih izbačaja mase koji su pogodili izravno Zemlju i izazvali polarnu svjetlost čak i na Tahitima.

Jake geomagnetske oluje izazvale su iskrenje globalnih telegrafskih linija, te čak i zapalile neke telegrafske urede i onesposobile tzv. „Viktorijanski Internet“.

Ako bi se slična oluja dogodila danas, to bi imalo katastrofalne učinke po moderne energetske i telekomunikacijske mreže.

Prema studiji koju je provela Nacionalna akademija znanosti, sveukupan ekonomski učinak mogao bi premašiti 2 bilijuna dolara, tj. šteta bi bila 20 puta veća od one koju je prouzročio uragan Katrina.

Multitonski transformatori koje bi spržila takva oluja popravljali bi se godinama što bi također utjecalo i na nacionalnu sigurnost. 

Izvor: Daily Mail

0

Možda će vas zanimati