Nove ESO slike otkrivaju zapanjujuće značajke obližnjih galaksija
Tim astronoma objavio je nova promatranja obližnjih galaksija koje podsjećaju na šareni kozmički vatromet. Slike dobivene vrlo velikim teleskopom Europskog južnog opservatorija (ESO-ov VLT) prikazuju različite komponente galaksija u različitim bojama, omogućujući astronomima da točno odrede mjesta mladih zvijezda i plinove koji se zagrijavaju oko njih. Kombinirajući ta nova zapažanja s podacima iz Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA), u kojem je ESO partner, tim pomaže u rasvjetljavanju onoga što pokreće plin da stvori zvijezde.
Na fotograiji su obližnje galaksije NGC 1300, NGC 1087, NGC 3627 (gore, slijeva udesno), NGC 4254 i NGC 4303 (dno, slijeva udesno) snimljena pomoću Multi-Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na ESO-ov vrlo veliki teleskop (VLT). Svaka pojedinačna slika kombinacija je promatranja provedenih na različitim valnim duljinama svjetlosti radi mapiranja zvjezdanih populacija i toplog plina. Zlatni sjaji uglavnom odgovaraju oblacima joniziranog vodika, kisika i sumpornog plina, označavajući prisutnost novorođenih zvijezda, dok plavkaste regije u pozadini otkrivaju raspodjelu nešto starijih zvijezda.
Astronomi znaju da se zvijezde rađaju u oblacima plina, ali što pokreće stvaranje zvijezda i kakvu ulogu imaju galaksije u tome, ostaje tajna. Da bi razumio ovaj proces, tim istraživača promatrao je razne obližnje galaksije snažnim teleskopima na Zemlji i u Svemiru, skenirajući različite galaktičke regije uključene u rođenje zvijezda.
"Po prvi put rješavamo pojedinačne jedinice stvaranja zvijezda na širokom rasponu lokacija i okruženja u uzorku koji dobro predstavlja različite tipove galaksija", kaže Eric Emsellem, astronom iz ESO-a u Njemačkoj i voditelj VLT-a. Temeljena promatranja provedena u sklopu projekta Fizika pri visokoj kutnoj razlučivosti u obližnjem GalaxieS (PHANGS) projektu. "Možemo izravno promatrati plin koji rađa zvijezde, vidimo same mlade zvijezde i svjedočimo njihovom razvoju kroz različite faze."
Emsellem, koji je također povezan sa Sveučilištem u Lyonu u Francuskoj, i njegov tim sada su objavili svoj najnoviji set galaktičkih skeniranja snimljenih instrumentom Multi-Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na ESO-ovom VLT-u u pustinji Atacama u Čileu. Koristili su MUSE kako bi pronašli novorođene zvijezde i topli plin oko njih, koji zvijezde osvjetljavaju i zagrijavaju i djeluje kao pušač pušenja u nastajanju zvijezda. Nove slike MUSE sada se kombiniraju s promatranjima istih galaksija snimljenim ALMA-om i objavljenim početkom ove godine. ALMA, koja se također nalazi u Čileu, posebno je pogodna za mapiranje hladnih plinskih oblaka - dijelova galaksija koji daju sirovinu iz koje nastaju zvijezde.
Kombinacijom MUSE i ALMA slika astronomi mogu istražiti galaktička područja u kojima se događa stvaranje zvijezda, u usporedbi s onim gdje se očekuje da se dogodi, kako bi bolje razumjeli što pokreće, potiče ili koči rađanje novih zvijezda. Rezultirajuće slike zapanjujuće nude spektakularno živopisan uvid u zvjezdane rasadnike u susjednim nam galaksijama.
"Mnogo je misterija koje želimo razotkriti", kaže Kathryn Kreckel sa Sveučilišta Heidelberg u Njemačkoj i članica PHANGS tima. "Rađaju li se zvijezde češće u određenim regijama svojih galaksija domaćina - i, ako da, zašto? A nakon rođenja zvijezda kako njihova evolucija utječe na stvaranje novih generacija zvijezda?" i druga pitanja ostaju našim istraživačima za nadamo se, brzi odgovor.
Izvor: ESO