Svemir i vrijeme

Nijedan život neće preživjeti smrt Sunca, ali bi novi mogao nastati

N.B.

Dok Zemlja plovi kroz Sunčev sustav, osjećamo lagan povjetarac - na svakom koraku iz Sunca izviru bujice vrućih, nabijenih čestica zvanih solarni vjetar, koje se obrušavaju na naš planet brzinom od 1,6 milijuna kilometara na sat. Na našu sreću, Zemljin magnetski štit odbija i rastavlja najjače od ovih vjetrova, dopuštajući tek nešto više od toplog povjetarca da prodre u atmosferu planeta.

Za sada je to dobra situacija. No, nova istraživanja sugeriraju da magnetski štit našeg planeta možda nije uvijek tako jak, a solarni vjetar postat će sve snažniji kako se naša lokalna zvijezda približava konačnoj smrti.

U novom je istraživanju tim astronoma izračunao kako će se intenzitet sunčevog Sunčevog vjetra razvijati u sljedećih pet milijardi godina, kad Suncu ponestane vodikovog goriva. Do tada će sunčev vjetar postati toliko jak da će uništiti magnetski štit Zemlje. Tada će se velik dio atmosfere planeta raspršiti u Svemir, a s njim i sva preostala zaštita od jakog zvjezdanog zračenja. Također, svaki život na Zemlji koji je uspio preživjeti toliko dugo bit će brzo iskorijenjen, upozorili su autori.

"Znamo da je solarni vjetar u prošlosti nagrizao atmosferu Marsa koja, za razliku od Zemlje, nema magnetosferu velikih razmjera", rekla je koautorica istraživanja Aline Vidotto, astrofizičarka sa sveučilišta Trinity College u Dublinu u Irskoj. "Ono što nismo očekivali da ćemo otkriti je da bi solarni vjetar u budućnosti mogao biti jednako štetan čak i za one planete koji su zaštićeni magnetskim poljem."

Milijarde godina od sada, našem će suncu, kao i svim zvijezdama u svemiru, na kraju ponestati vodika koji pokreće nuklearne reakcije u njegovoj jezgri. Bez ovog goriva, sunčeva jezgra će se početi sužavati pod vlastitom gravitacijom, dok se vanjski slojevi zvijezde počinju širiti. Na kraju će Sunce postati crveni div - ogromna crvena kugla čiji se radijus proteže milijunima milja izvan sadašnjih granica.

Kako se vanjska atmosfera Sunca širi, plamtjet će kroz svaki planet na svom putu. Merkur i Venera će gotovo sigurno biti izbrisani, a možda i Zemlja, prema NASA-i. Nakon otprilike milijardu godina širenja, Sunce će se postati smežurani bijeli patuljak, koji će slabo tinjati još nekoliko milijardi godina prije nego što se svjetla u potpunosti ugase.

Ako Zemlja ipak uspije preživjeti nasilnu transformaciju Sunca u crvenog diva, naš će planet ostati u Sunčevom sustavu koji se jako razlikuje od današnjeg. Kako se jezgra Sunca smanjuje, gravitacijski tegljač na planetima će oslabiti, zbog čega će se svi planeti udaljiti otprilike dva puta dalje od Sunca, prema NASA-i, a zračenje Sunca također će biti znatno intenzivnije nego što je sada.

Autori nove studije željeli su saznati koliko će to zračenje biti intenzivno i može li Zemljina magnetosfera preživjeti napad? U svom su radu istraživači modelirali vjetrove iz 11 različitih vrsta zvijezda čija je masa varirala od jedne do sedam puta veće mase od Sunca. Istraživači su otkrili da će se, kako se promjer Sunca širi prema kraju svog života, brzina i gustoća Sunčevog vjetra jako mijenjati, naizmjenično se šireći i skupljajući magnetska polja bilo kojih obližnjih planeta.

U konačnici, u modelima je magnetosfera svake planete uvijek bila "poništena" intenzitetom vjetra, a jedini način da planet održi svoje magnetsko polje tijekom cijelog tijeka evolucije zvijezda jest da taj planet ima magnetsko polje 100 puta jače od Jupiterovog, ili više od 1000 puta jače od Zemlje, prema istraživačima.

Osim što je zabavno podsjetiti se da je život na Zemlji osuđen na propast, ovo istraživanje ima implikacije i na potragu za vanzemaljskim životom. Neki astronomi misle da bi bijele patuljaste zvijezde mogle potencijalno ugostiti nastanjive planete u njihovoj orbiti, dijelom i zato što te "mrtve" zvijezde ne stvaraju solarne vjetrove. Dakle, ako život postoji na planeti sličnoj Zemlji, koja se nalazi oko patuljaste zvijezde, onda je taj život morao nastati nakon što je završila nasilna faza crvenog diva, napisali su istraživači.

Drugim riječima, iznimno je mala vjerojatnost da život na bilo kojem planetu može preživjeti smrt svog sunca - no novi bi život mogao izniknuti iz pepela starog sunca kad se to sunce smanji i ugasi svoje nasilne vjetrove.

Izvor: Live Science

Možda će vas zanimati