Maglica NGC 5189 - sretan Božić od Hubblea
Planetarna maglica predstavlja posljednju kratku fazu u životu zvijezde srednje veličine, kao što je to Sunce. Pri korištenju posljednjih ostataka goriva iz jezgre, zračenja iz njenog središta potiskuju vanjske slojeve zvijezde prema van koji se zatim zagrijavaju i sjaje jače tvoreći pri tom zamršene strukture koje znanstvenici još uvijek pokušavaju u potpunosti dokučiti.
Pred pojavom planetarnih maglica, njihovim enormnim dimenzijama (običnim teleskopom jedva vidljiva točka stvarne veličine usporedive s cijelim jednim planetarnim sustavom) i ljepote zastaje dah. Jedna od takvih je NGC 5189. Dio je sazviježđa Musca i udaljena je od Zemlje 1780 svjetlosnih godina. Struktura koju je moguće vidjeti kod NGC 5189 je posebno fascinantna. Upravo Hubbleova slika najjasnije i najdetaljnije dosad prikazuje ovu maglicu.
Hubble je godinama ključan instrument u proučavanju planetarne maglice i mnoge slike pristigle s ovog svemirskog teleskopa su postale poznate. Osim što je vizualno atraktivna, planetarna maglica otkriva kakva će biti krajnja sudbina Sunca koje će formirati jednu takvu maglicu nakon što iskoristi sve zalihe svog goriva što se procjenjuje da će biti za nešto manje od pet milijardi godina.
Ove maglice su nazivane prema astronomima koji su ih proučavali koristeći teleskope malih povećanja i optička pomagala čija je mogućnost izoštravanja bila daleko od dobre. Svjetlo obojene maglice su često približno kružnog oblika te su mnoge od njih zelene ili plave boje, kao što su to Uranova ili Neptunova. Pojavljuju se uz plinovite planete-divove u vanjskom dijelu Sunčevog sustava. Mnoge maglice zaista izgledaju poput planeta, no NGC 5189 zasigurno ne-ova maglica tvori prekrasan oblik naopakog slova S.
Promatrajući detalje Hubbleove fotografije, što je moguće zahvaljujući Hubbleovoj vrlo visokoj rezoluciji, u maglici su uočljivi nizovi gustih, neprozirnih čvorova u oblacima plina. Plin i zračenje izlaskom iz umiruće zvijezde stvaraju strukture u oblacima, formirajući blještave oblo-valovite uzorke oko središta same maglice.
Čvorovi u NGC 5189 su podsjetnici koliko je zapravo golema maglica. Možda izgledaju kao puki detalji na ovoj slici, no svaki je od njih slične veličine kao cijeli Sunčev sustav. Također, zvijezda u središtu maglice, zbijeni bijeli patuljak, je na slici vidljiva tek kao točkica svijetla, no ona je u stvarnosti približno veličine planete Zemlje.
Cjelokupan oblik NGC 5189 nam ukazuje na događanja u samoj maglici-podsjeća na prskalicu za travnjak koja se njiše tijekom rotacije. U ovom slučaju se rotira zvijezda iz čijih vanjskih slojeva u prazni prostor izlijeće potisnuti materijal stvarajući maglicu.
Slične strukture su viđene i prije, naročito kod planetarnih maglica u središtima binarnih zvijezda. Isto objašnjenje može vrijediti i za strukturu NGC 5189 iako se drugoj zvijezdi u očekivanom paru ne vidi ni traga, a do danas je snimljena samo jedna maglica s jednom zvijezdom u centru.
Premda je fotografija NGC 5189 nastala 8. listopada 2012., zbog samog oblika ove maglice prigodno je spomenuti ju u ovim blagdanskim danima. Naime, oblik maglice podsjeća na ukras za bor sa sjajnom vrpcom.