Evo što je u svemiru zaista nazvano po Davidu Bowieju
Prije mjesec dana izgubili smo jednu od najsjajnijih zvijezda umjetničkoga neba, Davida Bowieja. On je u svojoj karijeri često nalazio inspiraciju u svemirskim prostranstvima.
Jedna od njegovih najpoznatijih pjesama, „Space Oddity“, koja govori o fiktivnom astronautu imena Major Tom, objavljena je samo pet dana prije čuvene misije slijetanja na Mjesec američke letjelice Apollo 11. Zatim su tu i „Hallo Spaceboy“, „Starman“, „Life On Mars?“, „Love You Till Tuesday“, "Dancing Out In Space", "Born In A UFO“, „Ziggy Stardust“ i dr. Glumio je i u kultnom filmu Nicolasa Roega „Čovjek koji je pao na Zemlju“, a legendrana pjevačica Nina Simone, s kojom se sprijateljio ranih 70-ih godina prošlog stoljeća, rekla je kako Bowie 'nije ljudskog roda': „David nije odavde“.
Zbog svega toga su mu obožavatelji htjeli na uistinu poseban način odati počast.
Naime, samo nekoliko dana nakon njegove smrti, popularna belgijska radijska postaja Studio Brussel objavila je kako je zatražila od belgijske zvjezdarnice MIRA-e da imenuje zviježđe po Bowieju. Obožavatelji su se oduševili, a znastvenici se odazvali i odmah bacili na posao. Rekli su kako su odabrali su sedam zvijezda – Sigma Librae, Spica, SAO 204 132, Zeta Centauri, SAO 241 641, Beta Trianguli te Delta Octantis - koje su na dan Bowiejeve smrti oblikovale munju baš poput onakve kakva se nalazi na Bowiejevu albumu „Aladdin Sane“ iz 1973. godine te da se te zvijezde nalaze u blizini Marsa. Projekt se zove „Stardust For Bowie“, a na toj virtualnoj verziji ovog 'zviježđa', obožavatelji mogu napisati poruke ili dati ime po Bowiejevim pjesmama zvijezdama koje se u njemu nalaze.
Otada su brojne internetske stranice, ali i ostali mediji prenijeli vijest o tome kako je Bowie i doslovno dobio svoje mjesto na nebu.
Evo kako bi Andromeda izgledala noću kada bi bila sjajnija
Međutim, stvari ipak nisu tako jednostavne. Naime, oni koji se dobro razumiju u astronomski žargon, pojasnili su kako se ne radi o zviježđu:
Ali. Ne postoji mehanizam kojime bismo mogli zamijeniti ili imenovati novo zviježđe. Čitavo je nebo podijeljeno u 88 zviježđa, a nebeske granice koje se rasprostiru diljem cjelokupne nebeske sfere čvrsto su utvrđene. Ta je zviježđa službeno priznala Međunarodna astronomska zajednica, ustanova odgovorna za imenovanje zvijezda, planeta, asteroida te drugih nebeskih tijela i pojava.
Sedam zvijezda koje oblikuju munju s Bowiejava albuma u stvari se nazivaju asterizmom. To je pojava kod koje se ljudskom oku čini da određene zvijezde tvore neki poznati uzorak. On može uključivati zvijezde jednog ili više zviježđa. Asterizam Bowiejeve munje sastoji se od zvijezda iz zviježđa Vage, Djevice, Kentaura te Južnog trokuta. Asterizmi se ne ubrajaju u službena zviježđa, a neki od najznačajnijih asterizama su Velika kola, koja se sastoje od sedam najsjajnih zvijezda u zviježđu Velikog medvjeda, te Ljetni trokut, koji se sastoji od glavnih zvijezda tri zviježđa, Labuda, Lire i Orla. Postoji još mnogo asterizama na noćnom nebu koji tvore razne oblike, primjerice veliki srp, čajnik, riblja udica pa čak i vješalica.
Netočno je reći kako se oblik munje nalazi „u blizini Marsa“. Crveni se planet u stvari neprestano giba po našem nebu, što se može vidjeti u razmaku od svega nekoliko dana. Dok su zvijezde toliko udaljene jedna od druge da se golom oku čini kako se ne miču tisućama godina, planeti koji kruže oko sunca vidljivo plove po našem noćnom nebu.
Ipak, iako ne mogu nazvati zviježđe po Davidu Bowieju, astronomi su mu odali počast na drukčiji način. Naime, asteroid širok 1000 km koji se nalazi između orbita Marsa i Jupitera sada službeno nosi ime 342843 Davidbowie.
Otkriven je još 2008. godine, a novo je ime dobio prije godinu dana, 5. siječnja 2015. godine, samo nekoliko dana prije Bowiejeva 68.-og rođendana. Ovaj asteroid ima toliko slabi sjaj da ga je nemoguće vidjeti običnim teleskopom, ali ipak je lijepo znati da ne samo da će Bowie nastaviti živjeti kroz svoju glazbu ovdje na Zemlji, već da će ta osebujna persona koja je stvorila vanzemaljca Ziggyja Stardusta te pjesme Starman i Space Oddity sada ostavljati svoj trag i na nebeskim prostranstvima.
Izvor: IFL Science!, National Geographic