Curiosity uspješno sletio na Mars i poslao prve snimke!
Kako je i predviđeno, jutros oko 7:31 po našem vremenu Rover Curiosity je sletio na površinu Marsa, Crvenog planeta i nekoliko minuta kasnije poslao prve snimke.
Robotsko vozilo Curiosity američke svemirske agencije NASA uspješno se u ponedjeljak ujutro spustilo na Mars, nakon stotina milijuna milja koliko je prošlo kroz Svemir, objavile su ekipe u NASA-inu centru u Pasadeni u saveznoj državi Kaliforniji.
U NASA-i je odmah po potvrdi informacije o uspješnom slijetanju uslijedilo opće oduševljenje i slavlje, jer se od ove najsloženije misije očekuje najviše do sada. Curiosity je ubrzo po slijetanju poslao i prve snimke vrlo visoke kvalitete na kojima se vidi njegova sjena na površini Marsa i kotač rovera.
Slijetanju je prethodilo tzv. 'sedam minuta užasa' koliko je roveru trebalo od ulaska u atmosferu do slijetanja i koliko NASA s njim nije mogla biti uz kontaktu. Taj sofisticiorani robot mogao bi dati podatke je li na Marsu ikada bilo života i je li život moguć, odnosno, kako piše CNN, parafrazirajući slavnu rečenicu iz filma Casablanca: 'Od svih gradova u svijetu "zašto bi život bio moguć jedino na planetu Zemlji'.
Foto: AFP
Uz proračun od 2,5 milijarde dolara, misija Curiosity koji je u 8,5 mjeseci od lansiranja prešao 352 milje, trebala bi potrajati dvije godine i zapravo je trostruka: procijeniti mogućnost života na Marsu u prošlosti i sadašnjosti, proučiti geologiju i geokemiju, istražiti procese povezane s mogućnošću života na Marsu, uključivo ulogu vode.
Curiosity je opremljen "očima" - kamerama koje gledaju i analiziraju Marsov krajobraz. Opremljen je "ušima" putem kojih sluša zapovijesti iz NASA-e. Zahvaljujući "brojnim ustima" Curiosity može "kušati" stijene i prašinu koju će usisati i kemijski analizirati. Također može bušiti u stijeni kako bi izvukao materijal položen u donjim slojevima. To je napose važno kako bi pronašao organske molekule koje bi možda mogle biti uništene na površini.
Curiosity je robot, no djeluje poput znanstvenika: skeptičan je, izvodi eksperimentalne kontrole, dvaput i triput provjerava svaki rezultat. No za razliku od ljudi, srećom, robota ne mogu lako ubiti radioaktivne ili toksične tvari, piše CNN.
Životna priča rovera 'Curiosity' započinje u kolovozu 2006. godine kada je misija pronalaska života na Marsu potvrđena. Tada je započela izgradnja vozila sa šest kotača i laserom koji se trenutno nalazi na putu za ' Crveni planet'. NASA je organizirala natjecanje u pisanju eseja na kojem je pobjedila Clara Ma, djevojčica koja je tada išla u šesti razred osnovne škole. Upravo je njoj pripala čast da se rover nazove 'Curiosity', čime mu je promijenjeno ime iz 'Mars Science Laboratory rover'.