Svemir i vrijeme

Crna rupa udaljene galaktike uništila zvijezdu i usmjerila snop svijetla prema Zemlji

Katarina Peroković

Istraživanje pod vodstvom astronoma s britanskog sveučilišta Warwick potvrdilo je da bljesak jednog od najvećih i najblještavijih dosad zabilježenih prasaka dolazi od crne rupe u središtu udaljene galaktike. Crna rupa raskomadala je zvijezdu koja je 'odlutala' preblizu središtu zviježđa Zmaj, udaljenom 3, 8 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje. Pritom se stvorio snažan snop energije koji je zatim prešao udaljenost do našeg planeta.

Astronomi vjeruju da svaka ili barem većina galaktika, uključujući i našu Mliječnu stazu, sadrži veliku crnu rupu u središtu. Postojanje crne rupe koja je povukla zvijezdu i zatim je raskomadala je jedino što može objasniti veličinu, intenzitet i vremenski period u kojem se zbio promatrani događaj, smatra voditelj istraživačkog projekta dr. Andrew Levan. Rotiranje crne rupe u samom srcu zviježđa, objavljeno je prošlog tjedna u radu pod nazivom Iznimno svijetla pankromatska provala jezgre udaljene galaktike, stvorilo je dva mlaza od kojih je jedan usmjeren direktno prema Zemlji. U znanstvenom radu ustanovljeno je da je izvor mlaza u središtu zviježđa poznatijeg pod latinskim nazivom Draco. Izvor je nazvan Swift 1644+57.

Svijetlo rendgenskih i gama zraka ostalo je vidljivo tjednima nakon samog događaja zbog daljnjeg raspadanja komada zvijezde koja ulazi u crnu rupu. Blijesak je u toj mjeri vidljiv jer je mlaz svijetla usmjeren prema Mliječnoj stazi osvijetlio samo mali dio neba. Unatoč moći ovog razornog događaja, smatra fizičar Levan, moguće ga je vidjeti sa Zemlje samo zbog puke slučajnosti da naš planet gleda prema mlazu svijetla.

Izvor: University of Warwick 

0

Možda će vas zanimati