Hrvatska i znanost

Znanstvenici Smolčić odobreno 1,5 milijuna eura za pet godina istraživanja crnih rupa

A.I.

Nastavno na tekst o crnim rupama kratko smo razgovarali astrofizičarkom dr. Vernesom Smolčić (slika Jutarnji.hr), docenticom na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu i prva je znanstvenica u Hrvatskoj koja je dobila sredstva Europskog istraživačkog vijeća (ERC) namijenjena istraživačima početnicima.

Znano.st: Koliko ste novaca dobili i što planirate s njima učiniti u sljedećih pet godina?
V.S.: ERC Starting Grant je budžet od 1.5 milijuna Eura. Trenutno smo u fazi pregovora za Europskom znanstvenom komisijom i potpisivanje ugovora se očekuje ujesen, a početak projekta krajem ove ili početkom sljedeće godine. Unutar projekta će biti zaposleno petero znanstvenika, tri postdoktoranda i dva poslijediplomska studenta.

Projekt je naslovljen 'Istraživanje rasta zvjezdane mase i mase supermasivnih crnih rupa u galaksijama kroz kozmičko vrijeme: Utiranje puta za sijedeću generaciju pregleda neba' te se bazira na velikoj količini podataka s nekoliko područja na nebu koji ze snimaju radio teleskopima Jansky Very Large Array (antene iz filma Kontakt) i Australia Teleskope Compact Array.

Znano.st: Koja je glavna tema istraživanja kojima ćete se baviti i što očekujete da ćete otkriti nakon pet godina?
V.S: Glavne teme istraživanja su stvaranje zvijezda u galaksijama te rast crnih rupa u galaksijama kroz kozmičko vrijeme. Najveća otkrića koja očekujemo se vezu uz fazu ranog Svemira, manje od dvije gigagodine nakon Velikog Praska.

Znano.st: Jesu li crne rupe zaista crne?
V.S.: Crne rupe su tako nazvane jer je gravitacija toliko velika da ne ispuštaju svjetlost. Crne rupe je najbolje zamišljati kao vrlo male objekte s izrazito velikom masom.

Znano.st: Je li crna rupa u središtu naše galaksije opasnost za Zemlju?
V.S.: Nije. Zemlja je izvana sfere utjecaja naše središnje crne rupe.

Znano.st: Što biste poručili mladima koji misle da za znanost u Hrvatskoj nema mjesta ni novca pa biraju druge lokacije ili okupacije?
V.S.: Općenito gledajući, znanost je vrlo internacionalna što je odlično jer se tako najefektivnije prenosi znanje. Ono što bih preporučila mladima zainteresiranima za znanost jest da ne odustaju od svoje vizije i da budu ustrajni jer se takvima uvijek pruži prilika.

Znano.st: Od kuda vaša strast za znanošću i crnim rupama?
V.S.: Matematika i fizika su me uvijek privlačile. Za vrijeme studija fizike u Zagrebu sam započela jedan istraživački projekt s prof. Ivezićem na Princetonu. S tim projektom sam se odmah zaljubila u ovaj posao i znala da je to moj put.

Želimo sreću ovoj mladoj i uspješnoj astrofizičarki na njezinom putu.

0

Možda će vas zanimati