Zašto se tjedan prije vašeg odmora čini dulji ako putujete daleko?
Na potrošačko donošenje odluka utječe odnos između vremena i prostorne udaljenosti, pokazuje nova studija u časopisu Journal of Consumer Research.
"Često razmišljamo o vremenu u raznim kontekstima. Ali ne shvaćamo koliko je naša procjena vremena podložna naizgled nevažnim čimbenicima kao što je prostorna udaljenost." pišu autori B. Kyu Kim (Sveučilište u Južnoj Kaliforniji), Gal Zauberman (Fakultet Wharton na Sveučilištu u Pennsylvaniji) te James R. Bettman (Sveučilište Duke).
Zamislite da ste danas u Zagrebu, a za mjesec dana ćete biti u nekom drugom gradu, na odmoru. Hoće li vaša prosudba koliko se taj mjesec čini dug razlikovati ovisno o tome gdje ćete biti za mjesec dana? Na primjer, hoće li se jedan mjesec u budućnosti činiti dulji ako očekujete da ćete biti u New Yorkeu, a ne u Puli? Potrošači bi trebali biti svjesni toga da prostorna udaljenost utječe na buduće procjene i može utjecati na naše odluke.
Autori su zamolili potrošače da zamisle da su danas posjetili poštu, a za tri mjeseca knjižaru. Nekima je bilo rečeno da je udaljenost između pošte i knjižare velika, a drugima da je mala. Kada je udaljenost bila velika, potrošači su ta tri mjeseca percipirali kao dulja nego što zapravo jesu. Slično tome, potrošačima koji su zamislili da se sele daleko kada odu u mirovinu, činilo se da je umirovljenje dalje u vremenu nego onima koji su zamislili se sele u blizinu svoje trenutne lokacije.
Te percepcije mogu utjecati na to koliko smo strpljivi kada moramo nešto izabrati. Budući da je trenutno zadovoljstvo privlačnije, potrošači se češće nestrpljivo odluče za inferiorne, ali trenutne opcije koje su im na raspolaganju nego za bolje izbore koji zahtijevaju čekanje.
"Teško je shvatiti da naše nestrpljivo ponašanje može biti pod utjecajem prostornih udaljenosti. Zato obratite pozornost pri donošenju odluka. Prostorne udaljenosti mogu promijeniti vašu percepciju o budućem vremenu i učiniti vas nestrpljivima." zaključuju autori.