Seksizam i nejednakost među spolovima
Individualna uvjerenja ne ostaju vezana samo uz pojedince - ona mogu utjecati i na funkcioniranje društva. Nova studija objavljena u Psychological Science, časopisu udruženja Association for Psychological Science, proučava stanje u 57 zemalja i otkriva da seksizam pojedinca vodi do nejednakosti spolova u cijelom društvu. Ta činjenica ne iznenađuje, no ovo je najveća studija koja razotkriva tu vezu.
„Zanimaju me posljedice uvjerenja ljudi o tome kako bi svijet trebao funkcionirati i kako svijet zapravo funkcionira“, kaže Mark Brandt sa sveučilišta De Paul, autor nove studije. U svojoj studiji o seksizmu koristio se podacima svjetskog istraživanja provedenog između 2005. i 2007. godine. Istraživanje je uključivalo dvije tvrdnje kojima se mjeri seksizam: „Sve u svemu, muškarci su bolji politički vođe od žena“ i „Sve u svemu, muškarci su bolji poslovni direktori od žena.“ Koristio se također mjerilom za seksualnu nejednakost Ujedinjenih naroda iz godine u kojoj se postavlja pitanje o seksizmu i iz 2009. godine.
Brandt je otkrio da je seksizam izravno povezan s povećanjem spolne nejednakosti.
„Mogli biste dobiti dojam da su seksistička uvjerenja ili predrasude općenito stvar pojedinca – 'moja uvjerenja ne utječu na tebe'“, kaže Brand. No ova studija pokazuje da to nije istina. Kad su pojedinci u društvu seksisti, muškarci i žene u tom društvu postaju manje ravnopravnima.
„Toliko je mnogo faktora koji pridonose nejednakosti među spolovima da je izuzetno teško boriti se protiv nje“, kaže Brandt. Politika može pridonijeti nejednakosti i neke su države osigurale barem neki stupanj jednakosti propisujući da određen broj mjesta u legislativi bude rezerviran za žene. No ova studija upućuje na to da se pojedinačni stavovi moraju promijeniti ako je cilj povećati ravnopravnost.
Izvor: PsychologicalScience