Društvene znanosti

Na što potrošači misle kada kažu da je neki proizvod autentičan

L.B.

Istraživači sa Sveučilišta u Južnoj Kaliforniji, Sveučilišta Bocconi i Sveučilišta Vrije u Amsterdamu objavili su novi članak u časopisu Journal of Marketing koji objašnjava šest vrsta procjena koje potrošači rade prilikom utvrđivanja autentičnosti proizvoda i kako trgovci mogu koristiti ovaj uvid za stvaranje što autentičnijih ponuda.

Pokazalo se da potrošači žude za autentičnošću, no sam se marketing obično smatra neautentičnim. Stoga tvrtke moraju naučiti razumjeti, upravljati i isticati autentičnost. Kritično pitanje koje se ovdje postavlja je: kako? Oglašivači koji žele pružiti autentično iskustvo potrošnje trebali bi koristiti smjernice o načinima na koje mogu poboljšati procjenu potrošača o autentičnosti njihove ponude. Polazna točka je razumijevanje onoga što potrošači misle kad govore o autentičnosti, što je često maglovit koncept.

"Kada potrošači govore o autentičnim iskustvima potrošnje, oni u stvari misle na šest vrsta prosudbi koje donose, uključujući točnost, povezanost, integritet, legitimitet, originalnost i stručnost", objasnio je jedan od autora studije, Joseph Nunes.

Točnost se odnosi na transparentnost i pouzdanost proizvođača u onome što se prenosi potrošačima. Povezanost opisuje potrošačeve osjećaje o angažiranosti proizvođača, a ponekad i sluh za preobrazbu. Integritet označava intrinzičnu motiviranost proizvođača, dok se istovremeno ponaša autonomno i konzistentno. Legitimnost se odnosi na poštivanje normi, standarda, pravila ili tradicije. Izvornost se odnosi na proizvod ili uslugu koji odudaraju od ostalih komercijalnih proizvoda. Posljednja je stručnost, koja se odnosi na pokazivanje vještina izrade i stručnosti u ponudi.

Ako shvate procjene točnosti, povezanosti, integriteta, legitimiteta, originalnosti i stručnosti kao ono što obuhvaća procjene autentičnosti, menadžeri i oglašivači mogu učinkovitije i djelotvornije donijeti kvalitetne strategije u smislu pozicioniranja proizvoda na tržištu.

"Iz ovog istraživanja oglašivači također mogu odrediti koji od ovih šest faktora treba naglasiti i kada, u svom marketingu i u komunikaciji s kupcima. Na primjer, tvrtke koje prodaju hedonističke proizvode trebale bi imati relativno velike koristi od isticanja stručnosti jer je to za takve proizvode važnije nego za one utilitarne ", zaključio je Nunes. Izvor: AMA

0

Možda će vas zanimati