Deset fascinantnih znanstvenih i psiholoških utjecaja
5. Diorama efekt
Diorama efekt, poznat i kao „lažiranje minijature“ i „diorama iluzija“ nastaje kada se predmetom u pravoj veličini manipulira tako da na kraju izgleda kao minijaturni model. Ponekad se i zove „preokrenuti“(tilt-shift) efekt, iako bi se trebalo napomenuti da je ovaj efekt ustvari fotografska tehnika koja često rezultira lažnim fotografijama minijatura. Netko ga može primijeniti na digitalnu fotografiju koju je fotografirao na uobičajen način kako bi imali osjećaj da je koristio posebne tilt-shift leće.
Postoji nekoliko koraka za kreiranje lažne fotografije minijature. Sve se svodi na nekoliko ključnih stvari: snimajte odozgo, koristite jako zamućenje oko rubova fotografije, pojačajte zasićenje koloracije. Naravno, to nije sve. Za više informacija posjetite online stranice
4. Efekt pogleda odozgo
Od svih psiholoških efekata ikad otkrivenih i proučavanih, efekt pogleda odozgo je najneuobičajniji – samo 534 osobe su ga iskusile. Kada astronauti po prvi put u orbiti ili na površini Mjeseca vide Zemlju, mnogi dožive duboki osjećaj opsega, a ta perspektiva se zove efekt pogleda odozgo.
O tome je pisao Frank White i on kaže da efekt može biti dirljiv, zbunjujuć, inspirativan i emocionalno izazovan jer pogled na cijelu površinu Zemlje mijenja u velikoj mjeri dotadašnju perspektivu pojedinca. Astronauti se vraćaju s osjećajem da smo svi povezani i sa spoznajom o besmislu kulturalnih ograničenja te željom da se brinu o Zemljinom okolišu.
3. Pratfall efekt
Recimo da vam se netko sviđa, a ta osoba je talentirana, dobra i uglađena. Onda je vidite kako se spotaknula na pločniku i pala koliko je duga i široka. Zbog raznih razloga intenzitet zaljubljenosti se povećava, a vas ta osoba još više privlači zbog svoje nespretnosti.
Proučavan najviše u područjima sporta, biznisa i politike, ovo je psihološki fenomen poznat kao Pratfall efekt. Najprije ga je proučavao Ellion Aronson 1966, a ovaj efekt sa sobom nosi neke implikacije. Istraživanja su dokazala kako se ljudima sviđaju osobe koje su nesavršene, koje rade greške i koje ih priznaju. Saznalo se također da utječe više na privlačnost nespretnih žena nego muškaraca, ali glavni princip ostaje isti, a to je da se osoba više drugima sviđa upravo zbog svoje nesavršenosti.
2. Efekt spavača
Efekt spavača je često proučavan kontrovezni psihološki efekt koji je povezan s tim kako na ljudska razmišljanja utječu poruke koje primaju. Kada čitatelj vidi oglas s pozitivnom porukom, on će kreirati pozitivne asocijacije na tu poruku (i proizvod). Ipak, tijekom vremena ta pozitivna asocijacija blijedi i na kraju nestaje. Međutim, pod određenim uvjetima ako početna poruka dolazi s diskontiranjem, pozitivne asocijacije se duže zadržavaju.
Diskontiranje obično dolazi od izvora koji nije pouzdan. Na primjer kada vidite negativan politički oglas kojeg je platio suparnik, možete u početku sumnjati u kredibilitet oglasa, međutim, tijekom vremena, možete početi vjerovati u poruku. Istraživanje je pokazalo da je efekt spavača stvaran, ali teško provediv u stvarnosti i da bi bio učinkovit, moraju se poštivati stroge smjernice.
1. Tamagotchi efekt
Ah, taj Tamagotchi. Možda ste vi imali jednog 1990-ih ili znate nekoga tko ga je imao. Do 2010. prodano ih je 76 milijuna diljem svijeta. Tamagotchi je, za vas koji se pitate, mali digitalni kućni ljubimac koji stane u dlan, a izmišljen je 1996. u Japanu. Tamagotchijev vlasnik je odgovoran za, među ostalim, hranjenje, davanje lijekova, discipliniranje i pospremanje za njim.
Tamagotchi je psihološki efekt vlasnika koji su se emocionalno vezali za robota ili druge digitalne predmete. To može biti Tamagotchi, mobitel, robot ili čak softver. Istraživači smatraju da se Tamagotchi efekt može vidjeti kod svih uzrasta te da ima i pozitivne i negativne psihološke implikacije na mentalno zdravlje osobe.
Izvor: Listverse
Učitaj još...