Analiza glasa partnera predviđa hoće li se veza poboljšati
Novi kompjuterski algoritam može sa 79%-tnom točnošću predvidjeti hoćete li vi i vaš supružnik unaprijediti ili unazaditi vezu s obzirom na ton glasa koji koristite tijekom međusobnog razgovora.
Zapravo, algoritam je bolje predvidio uspješnost braka kod parova s ozbiljnim bračnim problemima nego što su to činili opisi terapija stručnjaka za veze. Istraživanje je objavljeno 6. rujna 2015. u Proceedings of Interspeech.
Istraživači su snimili na stotine razgovora više od stotinu parova tijekom bračnih terapija u periodu od dvije godine te nakon toga pratili njihov bračni status idućih 5 godina.
Interdisciplinarni tim, koji su predvodili Shrikanth Narayanan i Panayiotis Georgiou s USC Viterbi School of Engineering s doktorandom Md Nasirom i suradnikom Brianom Baucomom sa Sveučilišta Utah, razvio je algoritam koji je razbio snimke u akustične značajke koristeći tehnike obrade govora. To je uključivalo visinu, intenzitet, podrhtavanje i treperenje; stvari poput praćenja drhtanja glasa, što može ukazati na trenutke jakih emocija.
Način na koji se obraćate partneru puno govori o vašoj vezi
„Nije važno samo što govorite, vrlo je bitno kako to kažete. Naša istraživanja potvrđuju da to također vrijedi i u vezama,” kaže Nasir. Uzevši sve to u obzir, akustične značajke glasa dale su programu uvid u komunikativno stanje subjekta te promjene tog stanja tijekom jedne terapije i tijekom više terapijskih ciklusa.
Te karakteristike nisu analizirane zasebno, nego je proučavan utjecaj jednog partnera na drugog tijekom brojnih terapijskih ciklusa.
„Ne radi se samo o proučavanju vaših emocija,“ govori Narayanan. „Radi se o proučavanju utjecaja onoga što vaš partner kaže na vaše emocije.“
„Promatranje samo jednog primjera ponašanja partnera ograničava našu moć opažanja,“ tvrdi Georgiou. „No ipak, promatranje s više stajališta kroz određeno vrijeme i proučavanje oba pojedinca i dinamike para, može pomoći u određivanju putanje njihove veze.“
Nakon što je program uglađen, testiran je u odnosu na bihevioralne analize koje su napravili eksperti, koji su kodirali pozitivne karakteristike poput „prihvaćanja“ i negativne karakteristike poput „krivnje“. Tim je otkrio da je izravno proučavanje glasa dalo puno točniji pogled na budućnost para od bihevioralnih kodova koje su napravili eksperti.
„Psiholozi i istraživači već odavno znaju da način na koji partneri govore i raspravljaju o problemima ima važne posljedice na zdravlje njihove veze. No ipak, manjak učinkovitog i pouzdanog alata za mjerenje važnih elemenata u tim razgovorima je velika zapreka njihovoj širokoj kliničkoj upotrebi. Rezultati ovog istraživanja predstavljaju ogroman iskorak u omogućavanju terapeutima da jednostavno i izvodljivo rade objektivne procjene ponašanja parova.
Nadalje, korištenje bihevioralne obrade signala, okosnice koju je razvio Narayanan za računalno shvaćanje ljudskog ponašanja. Tim planira koristiti jezik (izgovorene riječi) i neverbalnu komunikaciju (govor tijela) kako bi poboljšali predviđanje učinkovitosti terapije.
Izvor: ScienceDaily