Društvene znanosti

7 životnih uzrasta - zašto svako desetljeće donosi neke nove supermoći

A.R.

Možda mislite da dosežemo vrhunac u 20-ima ili 30-ima prije nego što krenemo lagano ‘padati’, ali zapravo svako doba našega života donosi nove prednosti - čak i starost.

Bilo u knjigama i časopisima, na sceni ili malom ekranu, priča o ljudskom zdravlju i sreći često se prikazuje kao neizbježni luk između rođenja i smrti. William Shakespeare ovo je najbolje zabilježio svojim govorom "sedam čovjekovih vijekova". U svijet ulazimo "meuhajući se i povraćajući" kao novorođenče, prolazimo kroz nespretnost djetinjstva i adolescencije u naš fizički i mentalni vrhunac, prije polaganog pada.

Do nedavno se pojavila znanost koja je potvrđivala ovo stajalište. Činilo se da smo za mnoge sposobnosti dostigli vrhunac i prije srednjih godina. Ali sada postaje jasno da je ta slika previše pojednostavljena. Djetinjstvo i adolescencija mogu ponuditi najbrža razdoblja razvoja, ali naš se mozak može mijenjati na pozitivan način tijekom čitavog života, s tim da se neke važne kognitivne vještine nastavljaju poboljšavati u našim 50-ima, 60-ima i 70-ima.

"Čitava ideja da je mozak potpuno zreo u 25. godini nije istinita", kaže Daniel Romer, psiholog sa Sveučilišta Pennsylvania.

Niti naša kondicija jednostavno raste, doseže vrhunac i pad u krivulji. Iako 20-godišnjaci mogu osvojiti sprint, učinak u mnogim drugim sportovima može dosegnuti maksimum kasnije u životu. A da ne spominjemo čimbenike poput emocionalne dobrobiti i mentalne discipline, koji se neočekivano dižu i spuštaju u različitim periodima života. I unatoč neizbježnoj nostalgiji za radosnim danima iz mladosti, za većinu nas zapravo naši najsretniji dani tek dolaze.

Učeći prepoznavati ove obrasce, možemo pronaći bolje načine za njegovanje našeg rasta tokom starenja i prihvaćanja prilika koje su dostupne u svakoj fazi života.

Izvor: New Scientist.

Možda će vas zanimati