Biljke i životinje

Upoznajte prvog kineskog kloniranog mačića

Nika Beluhan

Kada je Huang Yu ostao shrvan nakon smrti svoje 2,5-godišnje britanske kratkodlake po imenu Garlic, znao je da postoji samo jedna stvar: napraviti još jednu potpuno istu. Obratio se Cue Sinogene, tvrtki za kloniranje kućnih ljubimaca sa sjedištem u Pekingu koja je već klonirala više od 40 pasa kućnih ljubimaca, uključujući prvo policijsko štene na svijetu.

Tehnike kloniranja somatskih stanica životinjskih vrsta relativno su nova tehnologija i postoje određeni izazovi kada je u pitanju stvaranje klonova mačaka. Ali bili su dorasli izazovu.

"Reproduktivne i fiziološke karakteristike mačaka razlikuju se od onih kod većine životinja. Budući da mačke nisu životinje spontane ovulacije, one su jedna od rijetkih životinja koje izazivaju ovulaciju", rekao je veterinar Shi Zhensheng. "Njihov reproduktivni ciklus je poseban, a tehnike kloniranja su teške. Operacija je glomazna. Ovaj uspješan uzgoj kloniranih mačaka jedan je od rijetkih uspješnih slučajeva u svijetu, koji označava veliki korak Kine u području kloniranja."

Nakon gotovo godinu dana truda, znanstvenici su uspjeli prenijeti embrij surogat mački koja je nosila mačića u razvoju 66 dana. Garlic 2.0 rođen je 21. srpnja 2019. prirodnim rođenjem i njegova genetika u potpunosti potječe iz somatskih stanica sada pokojnog Garlica. Znanstvenici kažu da su novi Garlic promatrali gotovo mjesec dana i navode da je u dobroj fizičkoj kondiciji i da se ne ponaša drugačije od prirodno uzgojenih mačića.

Procedura je koštala 250.000 juana (oko 35.000 dolara), izvještava agencija France-Presse, ali Yu kaže da je novac bio vrijedan vraćanja njegovog mačjeg prijatelja – ili barem njegove verzije. "Njegovo će ime i dalje biti Garlic jer sam u srcu uvijek osjećao da je klonirani mačić nastavak njegovog života", rekao je u intervjuu.

Iako će mu nedostajati njegova originalna mačka koja je umrla od neimenovane bolesti, nova mačka s istim genima donosi mu utjehu. "Mislim da će prvotna namjera svakog vlasnika da klonira svoje ljubimce biti drugačija. Svaka mačka je neovisna jedinka i ima svoju osobnost", rekao je Yu.

Prošle godine, više od 22 milijuna kineskih stanovnika uzgajalo je oko 40 milijuna mačaka za kućne ljubimce. Ako je čak i djelić njih spreman izdvojiti desetke tisuća dolara kako bi zamijenili svoje krznene bebe, onda bi industrija kloniranja kućnih ljubimaca uskoro mogla postati posebno unosna.

Samo prošle godine kineski biolozi uspješno su klonirali dva majmuna makakija u prvim pravim klonovima vrste primata. Laboratorij u Južnoj Koreji također će klonirati psa za iznos od 100.000 dolara. Ali zabava tu ne staje - istraživači pokušavaju klonirati vunastog mamuta, dok znanstvenici iz Sibira pokušavaju klonirati očuvano ždrijebe staro 40.000 godina.

Kloniranje domaćih životinja moglo bi imati i druge primjene, kao što je kloniranje ugroženih životinja za povećanje i učinkovito upravljanje populacijom i suzbijanje bolesti, navodi Sinogene. Tvrtka planira u bliskoj budućnosti pokušati klonirati kopitare i golubove.

Izvor: IFL Science

Možda će vas zanimati