Štakori se smiju sa svojim ušima
Kako možete reći kada je štakor sretan? Odgovor glasi – pogledajte mu uši. Nedavna studija je utvrdila na sličan način kako se ljudi smiješe kad iskazuju zadovoljstvo, glodavci opuštaju uši, koje se pritom zarumene.
Bilo je dosta studija o tome kako se štakori ponašaju kada su uznemireni ili u nevolji, uglavnom kako bi se omogućilo onima koji ih koriste kao biološke modele da razumiju ako su štakori pod negativnim utjecajem. Depresivni štakori se, na primjer, izoliraju iz grupe i ne komuniciraju ili ne pokušavaju pobjeći kada im se to omogući. Znanstvenici su čak smislili i skalu " grimase štakora" za procjenu koliko glodavac pati gledajući njihove izraze lica. Ali nije mnogo bilo učinjeno za procjenu pozitivne emocije kod štakora.
Nedavno je utvrđeno da kada škakljate štakora se čini da pokazuje sreću i to tako da se vraća po drugu rundu škakljanje ili ispuštaju glas - bez obzira na to što je na frekvenciji previsokoj za ljude pa ju ne čujemo, ali to je kao da se smiju. Nadovezujući se na to, istraživači ove najnovije studije su se odlučili škakljanjem testirati koliko izrazi lica štakora promijeniti kad su sretni.
15 ispitanika je bilo škakljano i fotografirano kako bi se ustanovile zamjetne promjene. Otkriveno je da se glodavci učinkovito "smiješe" ušima. Kad su štakori bili sretni, njihove uši su bile opuštene i ružičaste. Kad životinje nisu bili toliko sretne, njihove uši su bile više prema naprijed.
AKO VAS JE ZANIMAO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)
Zašto to rade je malo teže objasniti. Njihove uši vjerojatno klonu zbog opuštene prirode glodavaca, ali mijenjanje boje ušiju je teže dekodirati. Uši su ružičaste jer dolazi do povećanja protoka krvi, ali da li je to jer su sretniji ili zbog porasta tjelesne aktivnosti kada su im trbusi škakljani, ne zna se.
Kako su se štakori osjećali kad su se smijali i bili opuštene je još teže shvatiti. Ne možemo ih pitati pa su znanstvenici skenirali mozak i s obzirom na to da se njihov mozak sastoji od istih veza kao naš, uključujući sve iste kemikalije i funkcija, nije previše nategnuto tvrditi da se osjećaju slične poput nas.
Izvor: IFL Sci