Biljke i životinje

Pčele medarice razvile način pretvaranja čestica peludi u "ljepilo"

N.B.

Novo istraživanje koje su proveli znanstvenici s Georgia Tech's College of Engineering otkrilo je da su medonosne pčele razvile način pretvaranja čestica peludi u viskoelastične kuglice, omogućujući im da učinkovito, brzo i pouzdano transportiraju pelud do svoje košnice. Studija također sugerira da insekti uklanjaju pelud sa svojih tijela brzinama 2-10 puta sporijima od uobičajenih brzina dotjerivanja.

Za sakupljanje i transport peludi, pčele medarice pomiješaju čestice peludi s regurgiranim nektarom i oblikuju ga u kuglicu koja se lijepi za svaku stražnju nogu. Pčele zatim odlažu kuglice u ćeliju unutar košnice pažljivo ih ostružući drugim nogama.

Studija iz laboratorija profesora Davida Hua nastojala je bolje razumjeti mehaniku ovog procesa koja bi mogla inspirirati nove načine proizvodnje i manipulacije mekim materijalima.

"Izmjerili smo svojstva viskoelastičnog materijala kuglice peludi", rekla je doktorica znanosti Marguerite Matherne. "Utvrdili smo da kuglice imaju jako dugo vrijeme opuštanja, što znači da tijekom procesa transporta ostaju uglavnom u čvrstom obliku. To je dobro jer sprječava topljenje ili raspadanje kuglica od vibracija tijekom leta."

Matherne i istraživački tim također su pokušali ponoviti kako pčele uklanjaju kuglice sa stražnjih nogu u laboratoriju. Izgradili su uređaj koji je sastrugao zalijepljene peludne kuglice s pčelinjih nogu, a otkrili su da su pčele medarice bile mnogo učinkovitije u uklanjanju kuglica od uređaja za struganje koji su izgradili. Također su otkrili da sporije brzine skidanja smanjuju silu i rad potreban za uklanjanje kuglica pod posmičnim naprezanjem.

"Ako ga polako uklanjate, možete izbjeći primjenu prekomjerne sile potrebne za brzo uklanjanje. Uklanjanje peludne kuglice je suprotno od skidanja flastera", rekao je Hu.
Matherne je rekla da postoje dvije ključne komponente učinkovitosti pčela medarica koje prenose ove kuglice. Prvo, kuglice su gnjecave, što im omogućuje da se zalijepe za stražnje noge. No, rekla je, pčele imaju i posebnu strukturu na nogama koja se naziva corbicula. Obrubljene su dugim, zakrivljenim dlačicama ugrađenima u kuglicu, omogućavajući im prianjanje.

Osim toga, pčele mogu sakupljati čestice peludi u različitim oblicima i veličinama, a istovremeno razvijaju i način njihovog transporta. To se razlikuje od drugih vrsta pčela koje sakupljaju i prenose samo određene vrste peludi slične veličine. Također koriste različite transportne tehnike.

Istraživački tim vjeruje da bi daljnje studije mogle dovesti do novog razvoja medicinskih zakrpa ili aplikacija za pričvršćivanje mekih materijala.

"To je nešto poput pametnog gnjecavog čička za mekane materijale", rekao je Hu. Matherne sugerira da je također važno razumjeti proces oprašivanja budući da 35% svjetske proizvodnje usjeva ovisi o oprašivačima.

"Pčele su zaista važni oprašivači", rekla je Matherne. "Ako želimo stvoriti svijet u kojem želimo zadržati oprašivače, mislim da je važno razumjeti što točno rade."

Izvor: Journal of The Royal Society Interface

0

Možda će vas zanimati