Biljke i životinje

Otkrivene tri nove vrste otrovnoga primata

L. T.

Činilo bi se da se otrovni primat s dva jezika neće pojaviti na tržištu kućnih ljubimaca, no velike oči i lice nalik onom medvjedića učinile su sporog lorisa (Nycticebus sp.) metom krivolovaca u području jugoistočne Azije i okolnih otoka.

Studentica doktorskog studija sa Sveučilišta Missouri i njeni kolege nedavno su identificirali tri nove vrste sporog lorisa. Primati su prvotno bili svrstani unutar jedne vrste. Dijeljenje vrste na četiri različite znači da je rizik od izumiranja za te životinje veći nego što se prvotno vjerovalo, no istodobno baš to može pomoći u zaštiti ovog neobičnog primata.

„Četiri odvojene vrste teže je zaštititi od jedne pošto svaka vrsta treba održavati određenu populacijsku brojnost te imati odgovarajuće i dostatno šumovito stanište.“ rekla je autorica Rachel Munds, studentica doktorskog studija antropologije sa Sveučilišta Missouri. „Nažalost, osim gubitka staništa zbog pošumljavanja, postoji rastuća potreba za životinjama na crnom tržištu. One se prodaju kao ljubimci, korištene su kao rekviziti za turističke fotografije ili su raščetvoreni za upotrebu u tradicionalnim azijskim lijekovima.“

Rachel Munds kaže da spori loris nije pripitomljen te je zaštićen prema Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim životinjama. Ona smatra da je držanje tih životinja kao ljubimaca okrutno i njihovo pripitomljavanje nije izvedivo.

„Čak i zoološki vrtovi imaju poteškoća sa zadovoljavanjem njihovih prehrambenih potreba koje uključuju određene insekte, sok stabla i nektare.“ kaže Munds. „Zoološki vrtovi rijetko uspijevaju u njihovu uzgoju. Gotovo svi primati korišteni u ilegalnoj trgovini uzeti su iz divljine te su time prekinute veze u kompleksnim i zasad slabo shvaćenim socijalnim strukturama lorisa. Zubi koje koriste za otrovne ugrize bivaju iščupani. Mnogi od njih umiru u bijednim uvjetima, u trgovinama ljubimcima. Kad dođu u domove, vlasnici ljubimaca ne pružaju primatima odgovarajuće socijalne i prehrambene uvjete te uvjete staništa koje trebaju da bi živjeli ugodno. Vlasnici ljubimaca također se žele igrati sa svojim ljubimcima tijekom dana. Pošto je riječ o noćnim životinjama, time ometaju njihove obrasce sna.“

Novoidentificirane vrste potječu s indonezijskog otoka Borneo. Munds i njene kolege primijetili su da je prvotna vrsta sadržavala životinje značajno različitih veličina tijela, gustoće krzna, habitata i facijalnih crta. Muzejski uzorci, fotografije i žive životinje pomogle su primatolozima da izdvoje četiri vrste iz one prvotne. Sada umjesto jedne vrste životinje na listi ugroženih životinja Međunarodne unije za konzervaciju prirode, postoje četiri ugrožene vrste. Ova potencijalna promjena u konzervacijskom statusu može podići svijest o položaju primata i povećati zakonske zaštite. 

You tube video snimke lorisa koji su škakljani, drže kišobrane ili jedu vilicama, postali su jako popularni.“ kaže Anna Nekaris, koautorica studije i profesorica primatologije na Oxford Brookes Sveučilištu. „CNN je nedavno promovirao video snimke sa lorisima kao zabavu čija je namjena podizanje raspoloženja. Međutim, kad hvataju vilice ili kišobrane, lorisi su zapravo očajni da nešto drže. To su ipak arborealne životinje koje su prilagođene provođenju čitavog života među drvećem, konstantno se hvatajući za grane. Vlasnici ljubimaca rijetko im pruže dovoljno struktura za penjanje.“

Izvor: News Bureau of University of Missouri

0

Možda će vas zanimati