Biljke i životinje

Otkrivena elegantna nova orhideja u Japanu

V.P.

Izuzetno je rijetko da se nova biljna vrsta otkrije u Japanu, zemlji u kojoj je flora opsežno proučavana i dokumentirana. Ipak, profesor Suetsugu Kenji i njegovi suradnici nedavno su otkrili zadivljujuću novu vrstu orhideja čije ružičaste latice nevjerojatno podsjećaju na staklo.

Budući da je prvobitno uočena u blizini otoka Hachijo u prefekturi Tokio, nova vrsta je dobila ime Spiranthes hachijoensis. Zanimljivo, može se naći u poznatim okruženjima kao što su travnjaci i parkovi, pa čak i u privatnim vrtovima te na balkonima. Ovo istraživanje upućuje na to da se druge nove vrste možda skrivaju na uobičajenim mjestima, čime se eliminira potreba za odlaskom u udaljene tropske prašume kako bi ih se otkrilo.

Rod Spiranthes obuhvaća zadivljujuću i prekrasnu raznolikost orhideja, koje pokazuju niz karakterističnih morfoloških osobina. Cvjetovi su obično mali, bijeli ili ružičasti, raspoređeni u spiralu oko središnje stabljike, otuda i nadimak "ženske kose". Spiranthes je najpoznatija orhideja u Japanu i njegovana je stoljećima, čak se pojavljuje u Manyoshu, najstarijoj japanskoj antologiji poezije.

Dugo se vremena vjerovalo da Spiranthes na japanskom kopnu čini jednu vrstu: Spiranthes australis. Međutim, dok je provodio opsežna terenska istraživanja usmjerena na primjerke japanske vrste Spiranthes, Suetsugu je na kopnu Japana naišao na nekoliko populacija nepoznate vrste Spiranthes s cvjetnim stabljikama bez dlačica. Nepoznata taksona često raste uz S. australis, ali cvjeta otprilike mjesec dana ranije, što dovodi do reproduktivne izolacije između dvije svojte.


Budući da S. australis karakterizira dlakava cvjetna stabljika, jedinke bez dlake mogu predstavljati zanemarenu vrstu. Slijedom toga, Suetsugu i njegovi kolege započeli su sveobuhvatnu i višestruku desetogodišnju studiju kako bi utvrdili na koji točno način se te biljke razlikuju. Uzorci su prikupljeni s raznih lokacija u Japanu, Tajvanu i Laosu.

Integriranjem rezultata analize DNK, morfologije, terenskih promatranja i reproduktivne biologije, Suetsugu i njegovi suradnici otkrili su da se radi o kriptičnoj vrsti koja pokazuje visoku razinu molekularne divergencije, iako s minimalnom morfološkom diferencijacijom. Činjenica da se "obična" Spiranthes zapravo dijeli na dvije vrste vjerojatno će pobuditi znatiželju šire javnosti.

Izvor: Kobe University

Možda će vas zanimati