Obije afričke vrste slonova proglašene ugroženima, a jedna i kritično
Do nedavno se smatralo da na svijetu postoje dvije vrste slonova, afrički i azijski, no glavno udruženje koje se bavi očuvanjem slonova uvelo je još jednu podjelu unutar skupine afričkih slonova – i došlo do zastrašujuće spoznaje.
Tako se u novoj kategorizaciji razlikuju savanski slonovi koji su veći, imaju zakrivljene kljove i obitavaju na otvorenom području sub-Saharske Afrike. Druga su vrsta šumski slonovi koji su manji i tamniji, te imaju ravnije kljove, a nastanjuju ekvatorijalne šume Središnje i Zapadne Afrike.
Obije su vrste proglašene ugroženima, no sada su po prvi puta proučavane zasebno što je dovelo do nove spoznaja o razlikama u ugroženosti. Pokazalo se da su savanski slonovi ugroženi a šumski kritično ugroženi, vijest je to koju je objavila Međunarodna zajednica za očuvanje prirode.
“Za obije vrste, krivolov ostaje najveći razlog opadanja broja. Nadamo se da će ove procjene dobiti pažnju koju zaslužuju u cijelome svijetu kako bi se zaustavilo ubijanje, trgovina i potražnja za slonovačom”, rekla je Kathleen Gobush, voditeljica studije o ugroženosti slonova koja djeluje u sklopu Međunarodne zajednice za očuvanje prirode.
Osim krivolova, važan faktor u opadanju broja slonova je i degradacija te fragmentacija zemlje, zbog čega se sužava njihovo prirodno stanište.
Razina ugroženosti slonova do sada je bila ozbiljno podcijenjena, a razlog je taj što su za procjenu stvarnog stanja bila potrebna desetljeća. Podaci s kojima su se koristili istraživači kako bi procijenili razinu ugroženosti datiraju još iz 1960-tih godina.
Pokazalo se da je broj savanskih slonova opao za više od 50 posto tijekom tri generacije, odnosno 75 godina. Broj dugovječnijih šumskih slonova opao je za visokih 86 posto kroz razdoblje od 93 godine, što ih je svrstalo na ljestvicu kritično ugroženih vrsta.
Rješenje za očuvanje slonova koje je zajednica ponudila naglašava važnost suradnje između različitih Afričkih zemalja.
“Divlje životinje ne poznaju međunarodne granice. Stoga kako bismo preokrenuli ovu situaciju, trebamo suradnju preko tih granica i planiranje boljeg korištenje zemlje. Znam da postoji volja unutar afričkih vlada i zajednica koje žive pokraj ovih životinja, tako da jednostavno trebamo pokrenuti stvari. Ja sam vrlo optimističan”, zaključio je dr. Ben Okita, jedan od predsjednika Međunarodne zajednice za očuvanje prirode.
Izvor: National Geographic, BBC