Oba roditelja dinosaura pomagala tijekom gniježđenja
Osim dinosaura koji su se kretali po zemlji, poznato je kako su postojali i leteći dinosauri, što govori o spoju dinosaura i ptica.
Zbog njihovih malenih tijela prekrivenih perjem, ptice su mogle čuvati toplinu, pa su se lakše prilagodile klimatskim promjenama. Razvile su toplokrvnost i postale evolucijski napredniji nasljednici dinosaura.
Sveučilišna studija ponašanja prilikom razdoblja inkubacije modernih ptica baca novo svjetlo na vrstu roditeljske skrbi koju su provodili njihovi davno izumrli preci.
Studija britanskih istraživača sa Sveučilišta George Mason i Sveučilišta Lincoln, čiji je cilj testirati hipotezu da se podaci o postojećim pticama mogu koristiti za predviđanje ponašanja prilikom razdoblja inkubacije teropoda, skupine mesojeda dinosaura iz kojeg potječu ptice.
Rad je objavljen u časopisu Biology Letters, a predstavlja zajedničko djeloGeoffa Bircharda iz Odjela za znanost i politiku zaštite okoliša u Masonu te Charlesa Deeminga i Marcella Rute sa Sveučilišta Lincoln.
Studija objavljena u časopisu Science 2009. godine sugerira da su mužjaci dinosaura mesoždera trodona i oviraptora brinuli za inkubaciju jaja. Međutim, uzimajući u obzir čimbenike koji utječu na jaja i količinu snesenih jaja kod ptičjih vrsta, autori smatraju da je zajednička inkubacija sa zrelim mladima bilo karakteristično ponašanje prilikom inkubacije, a ne samo mužjakova inkubacija, kako se prethodno tvrdilo za teropode.
"Prethodna studija je provedena kako bi pokazali vrstu roditeljske skrbi kod dinosaura koji su u rodbinskoj vezi s pticama", rekao je Birchard. "To istraživanje je tvrdilo kako je očinska briga bila prisutna kod tih dinosaura, a ovaj oblik skrbi je bio karakterističan i za ptice. Naša nova analiza, na temelju tri puta više vrsta nego u prethodnoj studiji, pokazuje da se roditeljska skrb ne može zaključiti iz jednostavne analize odnosa veličine tijela i količine snesenih jaja. Takve analize moraju uzeti u obzir čimbenike kao što su zajednička evolucijska povijest i zrelost pri izlijeganju.
Skupina je odlučila ponoviti studiju s većim skupom podataka i boljim razumijevanjem biologije ptica jer su drugi paleontolozi počeli koristiti izvorne rezultate za predviđanje inkubacije ponašanja drugih vrsta dinosaura.
"Bez obzira hoće li se prihvatiti ideja da teropod sjedi na jajima poput ptice ili ne, analiza je izrazila zabrinutost koju želimo objaviti", rekao je Deeming. "Naša analiza odnosa između tjelesne mase ženke i broja snesenih jaja zanimljiva je sama po sebi, ali je također pokazala kako nije bilo moguće zaključiti ništa o inkubaciji izumrlih rođaka ptica."
Projekt je pomogao u razumijevanju čimbenika koji utječu na evoluciju inkubacije kod ptica. Još je važnija nada da će nova analiza pomoći paleontolozima u njihovom tumačenju budućnosti nalaza reprodukcije dinosaura u fosilnim zapisima.
Izvor: George Mason University