Biljke i životinje

Na zrncima pijeska nema mjesta za nove bakterije

N.B.

Opuštajući odmor na plaži oslobađa nas mnogih svakodnevnih briga, a pijesak na kojem ležimo ne samo da nam "čisti" glavu i dušu, već čisti i morsku vodu. Obalni pijesak je takozvani biokatalitički filtar - stotine tisuća bakterija živi na svakom zrnu pijeska, a one obrađuju dušik i ugljik iz morske vode koja teče kroz pijesak. Na taj način pijesak djeluje poput divovskih filtera za pročišćavanje.

Studija istraživača s Instituta Max Planck za morsku mikrobiologiju u Bremenu u Njemačkoj nedavno je pokazala da se bakterije koje žive na pijesku razlikuju od bakterija u morskoj vodi. I dok se bakterijska zajednica u vodi neprestano mijenja i prilagođava s promjenom godišnjih doba, pješčane bakterije prilično su ravnodušne prema proljeću, ljetu, jeseni i zimi.

Tim koji su vodili Katrin Knittel i Sebastian Miksch s instituta Max Planck u Bremenu proučavao je pješčane bakterije u Sjevernom moru kod Helgolanda i na Arktiku u blizini Spitsbergena, gdje tijekom polarne noći uopće nema primarne proizvodnje.

"I broj i vrsta bakterija bili su iznenađujuće stabilni. Aktinobakterije iz reda Actinomarinales i Microtrichales bile su osobito brojne, a također i posebno aktivne. Vjerojatno igraju istaknutu ulogu u prometu organskog materijala u ovim obalnim područjima", izvijestio je Miksch, koji je studiju proveo u sklopu svoje doktorske teze.

"Bili smo vrlo iznenađeni kad smo vidjeli tako drugačiji obrazac u morskom dnu nego u vodi gdje mikrobne zajednice pokazuju izraženu sezonalnost.", rekla je Katrin Knittel. Mjesta na zrnima pijeska koja su dobro zaštićena od trenja i grabežljivaca su gusto naseljena bakterijama, dok izložena mjesta pokazuju malu gustoću naseljenosti. Stoga istraživači sumnjaju da jednostavno nema useljivog prostora za nove, različite bakterije.

"Sva su zrna takoreći već zauzeta, a nove bakterije koje bi mogle promijeniti zajednicu jednostavno ne mogu pronaći mjesto - ili barem ne u velikom broju", dodala je Knittel.

Izvor: Max Planck Institute for Marine Microbiology

0

Možda će vas zanimati