Biljke i životinje

14 nevjerojatnih činjenica o meduzama koje vjerojatno ne znate

M.K.

Meduze, morfološki oblici iz razreda žarnjaka, stanovnici su svjetskih mora već više od 500 milijuna godina. Bojimo se njihovih neugodnih uboda dok uživamo u moru tijekom ljetnih mjeseci, no zapravo znamo vrlo malo o tim fascinantnim podvodnim bićima. Stoga vam predstavljamo listu zanimljivih činjenica o meduzama.

1. Neke meduze mogu svijetliti u mraku

Vrsta Aequorea victoria ima sposobnost emitiranja svjetlosti zahvaljujući zelenom fluorescentnom proteinu koji kodira gen GFP. Ta jedinstvena sposobnost može imati različite namjene poput privlačenja plijena ili zbunjivanja predatora.

2. Meduze mogu klonirati same sebe

Ako je presiječete na dva dijela, dijelovi meduze mogu se regenerirati i stvoriti dva nova organizma. Na jednak se način, u slučaju ozljede, meduza može samoklonirati i potencijalno stvoriti na stotine identičnih potomaka.

3. Neke meduze su besmrtne

Životni ciklus meduza ima dvije faze: stadij polipa u kojem su vezane za podlogu i meduza ili zrela faza u kojoj se mogu kretati. Vrsta Turritopsis nutricula dobila je nadimak „besmrtna meduza“ zbog sposobnosti da preokrene proces starenja i ponovno se vrati u stadij polipa.

4. Meduze nam mogu pomoći da usavršimo pogon podvodih vozila

Proučavanjem kretanja meduza sa zvonastim oblikom tijela znanstvenici dolaze do novih ideja za razvoj podvodnih pogonskih sustava. Ritmičkih stezanjem i opuštanjem mišića, uslijed čega im se klobuk zatvara i otvara poput kišobrana, mogu se kretati bez puno napora. Znanstvenici su stvorili biomimetičke robote nalik na meduze koji bi jednog dana mogli dovesti do boljih podvodnih vozila.

5. Neke meduze nemaju ticala

Vrsta Scyphomedusa deepstaria ne treba ticala za hvatanje plijena. Kada žrtva uđe u otvor na vrhu tijela meduze koji podsjeća na kišobran, otvor se zatvara, žarnice omamljuju plijen i on putuje do usta na dnu klobuka koja ga proždiru.

6. Postoji divovska vrsta meduza poznata i kao „ružičasta zlobnica“

Znanstveni naziv ove vrste je Drymonema larsoni, a neslavni nadimak dobila je zbog snažnih uboda i karakteristične boje.

7. Meduze nemaju mozak

Umjesto mozga, meduze imaju mrežu živčanih stanica koja detektira promjene u okolišu i koordinira reakcije životinje.

8. Kretanje meduza inspiriralo je razvoj novih letjelica

Nije neobično da su meduze poslužile kao inspiracija za dizajniranje podvodnih robota. Međutim, tko bi rekao da je jedna morska životinja potaknula razvoj letećeg robota. Istraživači sa Sveučilišta u New Yorku kreirali su letećeg robota s četiri krila koji koristi iste pokrete za kretanje po zraku poput meduze.

9. Prah od meduze koristi se za pripremu slanih karamela

Kornjače jedu meduze, veće meduze jedu one manje, no jesu li meduze prikladne za ljudsku konzumaciju? Učenici jedne srednje škole u Japanu smislili su recept za slane karamele u koji se stavlja prah od meduze. Recept nije veganski, ali to je jedan od načina za suzbijanje prekomjernog povećanja populacija meduza.

10.  Svjetleći dijelovi meduza mogli bi napajati medicinske uređaje

Zeleni fluorescenti protein zbog kojeg neke meduze svijetle u mraku mogao bi poslužiti za stvaranje prirodnih gorivih ćelija koje bi mogle proizvoditi male količine energije dostatne za napajanje sićušnih nano uređaja.

11. Meduze mogu dovesti do gašenja nuklearnih reaktora

U proteklih desetak godina meduze su bile odgovorne za isključenje nekoliko nuklearnih reaktora, za čije se hlađenje često koristi morska voda. Jata meduza mogu začepiti usisne cijevi i prouzročiti privremenu obustavu rada nuklearnih postrojenja.

12. Ako im se ponudi, meduze će pojesti namaz od kikirikija

Zaposlenici Dječjeg akvarija u američkom Dallasu hranili su mjesečeve meduze mješavinom slane vode i namaza od kikirikija. Meduze su procijenile da je mješavina prihvatljiv izvor proteina i hranile se njome.

13. Neke meduze nalikuju vrećama za smeće

Vrsta poznata kao Deepstaria enigmatica, koja pretežito obitava u hladnim arktičkim morima, jedna je od njih. Oni koji na nju nalete često pomisle da se radi o odbačenoj vreći za smeće.

14.  Meduze bi mogle zagospodariti oceanima

Posljednjih godina bilježi se veliki porast broja meduza u svjetskim oceanima, što neki znanstvenici pripisuju pretjeranom izlovu riba i klimatskim promjenama. Ipak, drugi stručnjaci smatraju da su takve bojazni neopravdane i da je bujanje populacija meduza ipak nije toliko kritično.

Izvor: Treehugger

0

Možda će vas zanimati