Je li moguće ojačati vlastitu samokontrolu te tako izgubiti više kilograma
Pretilost je kronično stanje gdje dolazi do nakupljanja tjelesne masti do te mjere da se počinju javljati štetne posljedice za zdravlje koje vode do skraćenja životnog vijeka i/ili povećane učestalosti zdravstvenih problema.
Osobe čiji je indeks tjelesne mase (engl. body mass index, BMI) u rasponu od 25 do 29.9 kg/m2 imaju prekomjernu tjelesnu masu, a osobe s indeksom tjelesne mase većim od 30 kg/m2 se smatraju pretilima. Pretilost povećava vjerojatnost raznih bolesti, posebice bolesti srca, opstruktivne apneje u snu, određenih vrsta raka i osteoartritisa. Najčešće ju uzrokuje kombinacija prekomjernog unosa hrane, nedostatak fizičke aktivnosti i genetska sklonost.
Pretilost je vodeći uzrok smrti koji je moguće prevenirati. Učestalost kod odraslih i djece je u porastu, a smatra se jednim od najozbiljnijih problema javnog zdravstva 21. stoljeća. Pretilost je stigmatizirana u velikom dijelu zapadnog svijeta, dok je u prošlosti često simbolizirala bogatstvo i plodnost, a u nekim kulturama još i danas.
Možemo trenirati tijelo, um... i vlastitu snagu volje? Tako tvrdi nova studija koju su proveli znanstvenici u Istraživačkom centru za kontrolu tjelesne mase i dijabetes Bolnice Miriam, a koji kažu da je uz malo vježbe moguće ojačati i poboljšati vlastitu samokontrolu - i izgubiti više kilograma.
Znanstveni tim Bolnice Miriam je utvrdio kako su osobe s većom snagom volje, ili samokontrolom, izgubile više na masi tijela, bile su fizički aktivnije, konzumirale su manje kalorija iz masti te su bile redovitije na grupnim sastancima za mršavljenje. Isto je vrijedilo i za sudionike koji su iskusili povećanje samokontrole tijekom šestomjesečnog bihevioralnog programa mršavljenja. Rezultati studije su objavljeni na internetskoj stranici časopisa Obesity Research and Clinical Practice i prije objave tiskanog izdanja.
Iako se zaključci mogu činiti očiglednima, glavna autorica dr.sc. Tricia M. Leahey Istraživačkog centra za kontrolu tjelesne mase i dijabetes Bolnice Miriam, objašnjava kako postoji iznenađujuće malo istraživanja usmjerenih na utjecaj samokontrole kod mršavljenja.
''Naravno da ima smisla da ćete uz veću snagu volje biti i uspješniji u programu mršavljenja. Ipak, ovaj fenomen je iznenađujuće slabo istražen'', govori. ''Naše istraživanje je prvo koje ispituje povezanost prakticiranja radnji samokontrole tijekom mršavljenja te povećanja samokontrole i uspješnijih ishoda mršavljenja, iako su druga istraživanja pokazala ovaj učinak kod prestanka pušenja.''
Leahey je dodala da ova studija sugerira da je razvijanje samokontrole, ili snage volje, kao i ''jačanje mišića.''
''Što ju više 'upotrebljavate' tako što jedete hranu s malo masnoća, vježbate čak i kada vam nije do toga i idete na grupne sastanke kada biste radije ostali doma, to ćete više povećati i ojačati 'mišić' samokontrole i vrlo vjerojatno izgubiti i više kilograma te poboljšati vaše zdravlje'', dodaje Leahey.
Leahey je vodila dvije preliminarne studije koje su ispitivale ulogu samokontrole u bihevioralnom programu mršavljenja. Prva studija je uključivala 40 osoba koje su sudjelovale u bihevioralnom programu mršavljenja. Program je uključivao tjedne sastanke koje su vodili nutricionisti, sportski fiziolozi i/ili psiholozi bihevioristi te individualna mjerenja. Svim sudionicima je davana prehrana smanjenih kalorijskih vrijednosti, preporuka fizičke aktivnosti ciljana na povećanje minuta aktivnosti te uputstva u strategije promjena ponašanja, npr. sprečavanje relapsa.
Na kraju sastanka, znanstvenici su mjerili opću samokontrolu sudionika testom stiska ruke, koristeći tzv. handgrip, opće korišteno pomagalo koje mjeri koliko dugo sudionik može održati stisak. Tijekom tog zadatka, sudionici su osjećali 'neugodne podražaje' kao grčeve, bol i neugodu te su morali nadjačati želju za prekidom neugodnog zadatka u svrhu postizanja cilja, koji je bio održati stisak ručke određenom jačinom što je duže moguće.
Druga je studija je proširila zaključke prve studije ispitujući jesu li promjene samokontrole povezane s pridržavanjem programa i rezultatima mršavljenja. 23 sudionika je uključeno u šestomjesečni bihevioralni program mršavljenja sličan onomu iz prve studije, te su prošli isto objektivno mjerenje samokontrole - ovoga puta prije i poslije programa.
Istraživači su otkrili da su sudionici obje studije koji su postigli gubitak mase od 10% (što snižava rizik od bolesti srca, dijabetesa i drugih bolesti povezanih s pretilosti) su imali i povećanu samokontrolu u usporedbi s onima koji nisu postigli toliki gubitak tjelesne težine.
Također, pojedinci iz druge studije koji su pokazali povećanje samokontrole prije i poslije programa su postigli i značajno veće gubitke tjelesne težine, češće su pohađali grupne sastanke, više se bavili fizičkom aktivnošću (u minutama) te su jeli zdravije.
''Naša saznanja ukazuju da je samokontrolu moguće mijenjati te vježbanje sprečavanja nagona može pomoći osobama izgubiti na težini, zdravije se hraniti te povećati fizičku aktivnost'', kaže. ''Budući tretmani mršavljenja bi se mogli usmjeriti na samokontrolu ili snagu volje kao način poboljšanja rezultata.''
Izvor: MiriamHospital