Zdravlje i medicina

Studija povezuje duljinu telomera s rizikom od smrti od COVID-19

Nika Beluhan

Novo istraživanje sugerira da kraći telomeri, obilježje starenja, mogu utjecati na ozbiljnost COVID-19 i rizik od umiranja od bolesti, osobito kod žena. Studiju su provele dr. Ana Virseda-Berdices, María Ángeles Jiménez-Sousa i Amanda Fernández-Rodríguez sa Instituta za zdravlje Carlos III u Madridu i njihovi kolege.

Telomeri su zaštitne kapice na kraju kromosoma (DNK) koje se skraćuju tijekom života, a njihova se duljina često koristi kao mjera stanične starosti. Kraći telomeri povezani su s nizom bolesti povezanih s dobi, uključujući rak i osteoartritis, a također su povezani s većim rizikom od razvoja infekcija. S obzirom na važnost duljine telomera za zdravlje stanica i starenje, ključno je razumjeti dinamiku telomera u infekciji COVID-19.

U ovoj studiji, istraživači su istraživali povezanost između relativne duljine telomera (RTL) na početku bolesti i smrtnosti od COVID-19 kod 608 odraslih osoba hospitaliziranih s COVID-19 tijekom prvog vala pandemije (od ožujka do rujna 2020.). Uzorci krvi prikupljeni su unutar 20 dana od dijagnoze COVID-19 ili hospitalizacije, a napravljena je genetska analiza pomoću lančane reakcije polimeraze (PCR) za mjerenje duljine telomera u krvnim stanicama.

Istraživači su procijenili vjerojatnost preživljavanja i koristili modeliranje kako bi istražili povezanost između RTL-a i mortaliteta, uzimajući u obzir karakteristike pacijenata uključujući dob, spol, pušački status i komorbiditete (kronična bolest bubrega, kronična neurološka bolest i neoplazija).


Sveukupno, 533 pacijenta su preživjela (prosječna dob 67 godina, 58% muškaraca, 73% bijelaca, 24% Hispanjolaca) i 75 je umrlo od COVID-19 (prosječna dob 78 godina, 67% muškaraca, 77% bijelaca i 21% Hispanjolaca). Analize su pokazale da je u svih pacijenata relativna duljina telomera bila značajno obrnuto povezana s umiranjem od COVID-19 30 i 90 dana nakon otpusta iz bolnice (što znači da su kraći telomeri bili povezani s povećanim rizikom od smrti, ili da su duži telomeri bili povezani sa smanjenim rizikom od smrti).

Daljnje analize koje su stratificirale dob i spol, otkrile su da je dulji RTL bio povezan sa 70% manjim rizikom od umiranja od COVID-19 kod svih žena nakon 30 dana, te 76% smanjenim rizikom od umiranja od bolesti nakon 90 dana. Slično, u žena u dobi od 65 godina ili starijih, dulji RTL bio je povezan sa 78% manjim rizikom od smrti od COVID-19 nakon 30 dana, a 81% smanjenim rizikom nakon 90 dana. Međutim, nisu pronađene značajne razlike u relativnoj duljini telomera između muškaraca koji su preživjeli COVID-19 i onih koji su umrli od bolesti.

"Naši nalazi impliciraju duljinu telomera u smrtnosti od COVID-19 i ističu njegov potencijal kao prediktor smrti i teškog ishoda, osobito kod starijih žena", kaže dr. Virseda Berdices. "Iako ne znamo razloge snažne povezanosti pronađene kod žena, moguće je da nedostatak povezanosti između duljine telomera i smrtnosti od COVID-19 kod muškaraca može biti posljedica povećanih komorbiditeta i čimbenika rizika kod muškaraca koji su prikrili učinak. Žene pacijenti imaju tendenciju da imaju manje teške bolesti i vjerojatnije je da će preživjeti COVID-19, vjerojatno zbog manje rizičnih čimbenika načina života i komorbiditeta od muškaraca. Osim starenja, disfunkcija telomera povezana je i s pušenjem, lošom prehranom, višim indeksom tjelesne mase i drugim čimbenicima koji potiču oksidativni stres, kroničnu upalu i rak."

Izvor: Medical Xpress

0

Možda će vas zanimati