E-cigarete mijenjaju upalno stanje mozga, srca, pluća i debelog crijeva
Istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Kalifornija u San Diegu izvještavaju da svakodnevna upotreba e-cigareta mijenja upalno stanje u više organskih sustava uključujući mozak, srce, pluća i debelo crijevo. Učinci također variraju ovisno o okusu e-cigarete i mogu utjecati na to kako organi reagiraju na infekcije, kao što je SARS-CoV-2. Ova je studija prva koja procjenjuje JUUL uređaje i njihove arome na višeorganski način.
"Ove e-cigarete na bazi mahuna postale su popularne tek u posljednjih pet ili više godina, tako da ne znamo puno o njihovim dugoročnim učincima na zdravlje", rekla je autorica studije Laura Crotty Alexander, izvanredna profesorica medicine na UC San Diego School of Medicine.
Više od 12 milijuna odraslih u SAD-u trenutačno koristi e-cigarete, s najvišom stopom korištenja među onima u dobi od 18 do 24 godine. Unatoč njihovoj popularnosti, istraživanja e-cigareta uvelike su ograničena na studije kratkotrajne uporabe, starijih uređaja, kao što su vape olovke ili box modovi, i e-tekućina sa znatno nižim koncentracijama nikotina od modernih punjivih sustava.
Tim Crotty Alexander fokusirao se na trenutno najistaknutiji brend e-cigareta, JUUL, i njegove najpopularnije okuse: mentu i mango. Kako bi se modelirala kronična upotreba e-cigareta, mladi odrasli miševi bili su izloženi aerosolima JUUL s aromom tri puta dnevno tijekom tri mjeseca. Istraživači su zatim tražili znakove upale po cijelom tijelu.
Autori su vidjeli najupečatljivije učinke u mozgu, gdje je nekoliko upalnih markera bilo povišeno. Dodatne promjene u ekspresiji neuroinflamatornih gena zabilježene su u nucleus accumbens, regiji mozga koja je kritična za motivaciju i obradu nagrada. Nalazi izazivaju veliku zabrinutost, rekli su, budući da je neuroinflamacija u ovoj regiji povezana s anksioznošću, depresijom i ovisničkim ponašanjem, što bi moglo dodatno pogoršati korištenje supstanci i ovisnost.
"Mnogi korisnici JUUL-a su adolescenti ili mlade odrasle osobe čiji se mozak još uvijek razvija, pa je prilično zastrašujuće saznati što se događa u njihovim mozgovima s obzirom na to kako bi to moglo utjecati na njihovo mentalno zdravlje i ponašanje", rekla je Crotty Alexander.
Ekspresija upalnih gena također se povećala u debelom crijevu, osobito nakon mjesec dana izlaganja e-cigaretama, što bi moglo povećati rizik od gastrointestinalnih bolesti. Nasuprot tome, srce je pokazalo smanjene razine upalnih markera. Autori su rekli da bi ovo stanje imunosupresije moglo učiniti srčano tkivo osjetljivijim na infekcije.
Dok pluća nisu pokazivala znakove upale na razini tkiva, u uzorcima su uočene brojne promjene ekspresije gena, što je zahtijevalo daljnje proučavanje dugoročnih učinaka e-cigareta na zdravlje pluća.
Istraživači su također otkrili da je upalni odgovor svakog organa varirao ovisno o tome koji je okus JUUL-a korišten. Na primjer, srca miševa koji su udisali aerosol od mente bila su mnogo osjetljivija na učinke bakterijske upale pluća u usporedbi s onima koji su udisali aerosol od manga.
"Ovo je bilo pravo iznenađenje za nas", rekla je Crotty Alexander. "To nam pokazuje da same kemikalije okusa također uzrokuju patološke promjene. Ako je netko tko često koristi JUUL e-cigarete s okusom mentola zaražen COVID-om 19, moguće je da bi njihovo tijelo drugačije reagiralo na infekciju."
Svaki organ ima svoje podešeno imunološko okruženje, pa bi narušavanje te ravnoteže korištenjem e-cigareta moglo dovesti do mnogih dugoročnih zdravstvenih učinaka, napisali su autori. "Jasno je da svaki uređaj i okus e-cigarete treba proučiti kako bi se utvrdilo kako utječe na zdravlje cijelog tijela", rekla je Crotty Alexander.
Izvor: EurekAlert!