Um i mozak

Karantena zbog pandemije imala ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje žena

Nika Beluhan

Iako su potencijalno ključne za sprječavanje širenja COVID-19, mjere izolacije povezane su s povećanom stopom depresije i anksioznosti među ženama u Indiji i drugim dijelovima svijeta u razvoju, pokazalo je novo istraživanje. Studija Škole globalne politike i strategije Sveučilišta u Kaliforniji u San Diegu otkriva da su žene čiji ih društveni položaj može učiniti ranjivijima – one s kćerima i one koje žive u kućanstvima u kojima je glavna žena – doživjele još veći pad mentalnog zdravlja kao rezultat lockdowna.

Rad je anketirao 1545 kućanstava putem telefona u različitim ruralnim regijama diljem sjeverne Indije. Istraživanja su provedena u jesen 2019., prije pandemije i u kolovozu 2020., blizu vrhunca prvog vala COVID-19 u Indiji. Određena sela i četvrti imali su različite politike suzbijanja, što je omogućilo istraživačima da uspoređuju zdravstvene rezultate žena koje su bile zatvorene nekoliko mjeseci s onima koje su iskusile nultu razinu izolacije.

Autori su u svojoj analizi uzeli u obzir mnoge čimbenike, uključujući slučajeve COVID-a, hospitalizacije i smrti od novog koronavirusa. Za ispitane žene, prelazak s nulte na prosječnu razinu izolacije povezan je s porastom depresije od 38 posto, povećanjem tjeskobe od 44 posto i porastom iscrpljenosti od 73 posto.

"Nemogućnost pristupa poslu i socijalizaciji izvan kuće može biti vrlo štetna za mentalno zdravlje žena u zemljama u razvoju", rekao je koautor studije Gaurav Khanna, docent ekonomije na Školi za globalnu politiku i strategiju.


Pandemija je rezultirala dramatičnim gubicima prihoda za žene. U istraživanju je otprilike 25 posto kućanstava smanjilo broj obroka u usporedbi s normalnim mjesecom. Međutim, ovi padovi su prvenstveno utjecali na žene jer je u mnogim kulturama diljem svijeta u razvoju unos hrane za žene prvo ograničen kada je hrane malo.

"Željeli smo znati kakav utjecaj politike izolacije imaju na žene u zemljama s nižim dohotkom gdje mogu postojati ograničene mreže socijalne sigurnosti koje bi apsorbirale ove šokove", dodao je Khanna. "Kao što smo otkrili u našoj studiji, posljedice politike izolacije su pogoršane za žene. Nadamo se da kreatori politike u zemljama u razvoju i šire znaju kakve su implikacije za ove politike, posebno za one u ranjivim položajima, jer ako dođe do drugog vala, zajednice bi se mogle suočiti sa sličnim zatvaranjima."

U radu su navedene preporuke politike koje bi mogle pomoći u rješavanju posljedica mentalnog i fizičkog zdravlja koje su doživjele žene tijekom pandemije. "Donositelji politika trebali bi razmotriti koje su mjere potpore potrebne za ograničavanje ekonomske devastacije zbog izolacije i trebali bi usmjeriti pomoć, posebno pristup hrani, ranjivim kućanstvima i ženama", napominju autori.

Na primjer, u određenim dijelovima Indije vlada je distribuirala hranu ruralnim područjima, što je pomoglo u sprječavanju pothranjenosti i nesigurnosti hrane. Usluge savjetovanja i telefonske linije za pomoć također mogu pomoći u rješavanju utjecaja pandemije na mentalno zdravlje, istaknuli su autori.

Iako se nalazi usredotočuju na svijet u razvoju, oni imaju implikacije na žene diljem svijeta koje prolaze kroz blokadu. "Sumnjamo da je utjecaj u SAD-u na žene i majke također bio pojačan", rekao je Khanna. "Kada djeca nisu u školi ili vrtiću, teret obično pada na žene zbog tradicionalnih rodnih uloga u brizi o djeci. Kreatori politike trebali bi biti svjesni činjenice da će te politike drugačije utjecati na žene."

Izvor: EurekAlert!

0

Možda će vas zanimati