Zdravlje i medicina

Broj poziva hitne pomoći za srčane udare raste kada je zagađenost zraka velika

N.B.

Pozivi hitne pomoći za srčane udare češći su u dane kada su razine zagađenja zraka visoke, prema novom istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Europskog društva za anesteziologiju i intenzivnu skrb (ESAIC). Toplije vrijeme, međutim, povezano je s manje srčanih udara.

Već je poznato da fluktuacije u razinama onečišćenja zraka i promjenjivi vremenski uvjeti utječu na zdravlje. Povećanje onečišćenja zraka, na primjer, može pogoršati stanje srca i dišnog sustava. Bolje razumijevanje ovih veza moglo bi pomoći bolnicama da bolje planiraju promjene vremenskih uvjeta povezane s klimatskim promjenama.

U prvoj studiji te vrste u Europi, Sabine Weingast i kolege s Odsjeka za anesteziologiju Medicinskog fakulteta Tehničkog sveučilišta u Münchenu u Njemačkoj, istražili su veze između poziva EMS-a (hitne pomoći uz pomoć liječnika) za akutni koronarni sindrom (ACS) i vremenskih uvjeta te razine onečišćenja zraka.

ACS je krovni naziv za srčane udare i nestabilnu anginu, što može dovesti do srčanog udara. To je jedan od najčešćih uzroka smrti u Njemačkoj i hitnih poziva, što ga čini dobrim pokazateljem pritiska na zdravstvenu službu. Gotovo trećina (3.818) od 12.073 EMS poziva u području München-Riem u Münchenu od 2014. do 2017. bila je za ACS.

Uračunavanje podataka koje je pružila njemačka meteorološka služba Münchena otkrilo je da su pozivi za ACS vjerojatniji kada je zagađenje zraka visoko. Povećanje ugljičnog monoksida, dušikovog monoksida i dušikovog dioksida povezano je s povećanjem ACS-a.

Analiza je također otkrila da je bilo manje poziva hitne pomoći na višim temperaturama, uključujući manje za ACS. Međutim, nije bilo veze između ACS-a i drugih vremenskih uvjeta, kao što su sunčani sati, brzina vjetra i naoblaka.


Autori studije kažu: "U skladu sa studijama u drugim zemljama, pronašli smo značajne korelacije između meteoroloških parametara, onečišćenja zraka i slanja EMS-a zbog ACS-a. Ovi nalazi pokazuju da vrijeme i onečišćenje zraka utječu na zdravlje ljudi, medicinske resurse i troškove zdravstvene skrbi."

"Hitno su potrebne studije o tome kako se bolnice mogu bolje pripremiti za fluktuacije potražnje uzrokovane vremenskim prilikama i onečišćenjem zraka. Rezultati ovoga omogućit će im da raspodijele osoblje i druge medicinske resurse na temelju vremenske prognoze i pomoći da pacijentima dobiju potrebnu skrb. Neophodno je i više istraživanja o smanjenju razine onečišćenja zraka", dodaju autori.

Izvor: European Journal of Anaesthesiology

0

Možda će vas zanimati