Biljke i životinje

Tropske šume se oporavljaju nakon krčenja šuma

N.B.

Tropske šume nestaju alarmantnom brzinom krčenjem šuma, ali također imaju potencijal prirodnog rasta na napuštenim zemljištima. To je pokazalo međunarodno istraživanje koje su vodili znanstvenici sa Sveučilišta Wageningen. Kako se šuma oporavlja, ovisi o količini oborina, starosti šume i funkcionalnim karakteristikama vrsta drveća.

Tropske šume su vrlo raznolike. Prema novoj studiji, čini se da razlike u tropskim šumama određuju kako se šuma prirodno oporavlja od napuštenih polja i pašnjaka za stoku. Mlade suhe i vlažne šume, na primjer, uvelike se razlikuju po svojim karakteristikama. Oporavljaju se na različite načine, ali se te razlike smanjuju kako šume stare. Studija daje uvid u to koje vrste drveća treba odabrati za pošumljavanje, čime se povećava uspjeh obnove tropskih šuma. To je osobito važno jer tropske šume značajno doprinose svjetskoj biološkoj raznolikosti, skladištenju ugljika i regulaciji vode.

Karakteristike

Istraživači su koristili podatke s više od 127.000 stabala u 30 tropskih šuma u Sjevernoj i Južnoj Americi. "Izazov je usporediti ove šume, jer se sastoje od potpuno različitih vrsta. To je kao da uspoređujete jabuke i naranče. Također možete usporediti šume na temelju funkcionalnih svojstava vrste, kao što je veličina lista ili gustoća drva. Kao rezultat toga, po prvi put smo mogli usporediti mlade šume s istom ekološkom mjerom na kontinentalnoj ljestvici", rekao je Lourens Poorter, šumski ekolog na Wageningen University & Research i glavni autor.

"Funkcionalne osobine utječu na rast i opstanak vrsta, a time i na procese ekosustava. Analizom šuma u smislu njihovih karakteristika, možemo dobiti uvid ne samo u to kako su te šume izgrađene, već i što to znači za njihovo funkcioniranje", nastavio je Poorter.


Autori su izmjerili sedam karakteristika za svaku vrstu. Neke od ovih osobina važne su za otpornost na sušu, kao što su malo složeno lišće, tvrdo drvo i sposobnost odbacivanja lišća u sušnoj sezoni. Ostale osobine važne su za produktivnost, kao što su sposobnost fiksiranja atmosferskog dušika, tanki listovi koji učinkovito hvataju svjetlost i visok sadržaj dušika u listovima.

Obnova šuma

"Utvrdili smo da se vlažne i suhe šume značajno razlikuju po svojim osobinama. Vrste vlažnih šuma imaju osobine koje povećavaju stopu rasta u produktivnom, vlažnom okruženju, dok vrste suhih šuma imaju osobine koje im omogućuju da toleriraju ili izbjegavaju sušu", rekla je koautorica Danae Rozendaal.

Putevi razvoja šuma također su varirali s klimom. Mlade suhe šume mijenjaju se prvenstveno osobinama koje štite od suše, poput male veličine lista; mlade vlažne šume po osobinama koje omogućuju brži rast i kasnije po osobinama koje povećavaju toleranciju na sjene.

Takvi se uvidi mogu koristiti za poticanje obnove šuma. Brazilska koautorica Catarina Jakovac objašnjava: "Napori obnove šuma trebali bi se u idealnom slučaju oslanjati na prirodnu obnovu, jer je ovo jeftino, prirodno rješenje za obnovu ekosustava, s najvećim dobitkom za biološku raznolikost, funkcioniranje ekosustava i usluge. Međutim, kada je krajolik previše degradiran, sadnja drveća može potaknuti sukcesiju šuma."

U suhim šumama autori preporučuju sadnju vrsta koje su otporne na sušu, a brzorastuće vrste u vlažnim šumama. Naglašava se da je uvijek potrebno koristiti mješavinu ranih i kasnosukcesijskih vrsta s kontrastnim vrijednostima osobina. To pomaže u stvaranju prirodnijeg, bioraznolikijeg i otpornijeg krajolika.

Izvor: Proceedings of the National Academy of Sciences

0

Možda će vas zanimati