Društvene znanosti

Vole li djeca koja koriste Alexu i Siri šefovati?

N.B.

Razgovor s robotom sada je dio svakodnevnog života mnogih obitelji, zahvaljujući agentima za razgovor poput Appleove Siri ili Amazonove Alexe. Nedavno istraživanje pokazalo je da su djeca često oduševljena kad otkriju da mogu zamoliti Alexu da odsvira njihove omiljene pjesme ili nazove baku.

No, utječe li druženje s Alexom ili Siri na način na koji djeca komuniciraju sa svojim bližnjima? Vjerojatno ne, prema nedavnoj studiji Sveučilišta Washington koja je pokazala da su djeca osjetljiva na kontekst kada su ti razgovori u pitanju.

Tim je imao agenta za razgovor koji je naučio 22 djece u dobi od 5 do 10 godina da koriste riječ "bungo" kako bi ga zamolili da govori brže. Djeca su spremno upotrijebila riječ kada je robot usporio govor. Kad je istraživač polako razgovarao s djecom, djeca su rijetko koristila bungo i često su strpljivo čekala da istraživač završi razgovor prije nego što su odgovorila.

"Htjeli smo saznati usvajaju li djeca razgovorne navike iz svakodnevnih interakcija s Alexom i drugim agentima", rekao je autor Alexis Hiniker. "Mnogo postojećih istraživanja bavi se agentima osmišljenim za poučavanje određene vještine, poput matematike. To se donekle razlikuje od navika koje dijete može slučajno steći razgovarajući s jednim od ovih robota."

Znanstvenici su angažirali 22 obitelji s područja Seattlea da sudjeluju u petodijelnoj studiji. Ovaj se projekt odvijao prije pandemije COVID-19, pa je svako dijete posjetilo laboratorij s jednim roditeljem i jednim istraživačem. U prvom dijelu istraživanja djeca su razgovarala s jednostavnim animiranim robotom ili kaktusom na ekranu tableta koji je također prikazivao tekst razgovora.

S druge strane, drugi istraživač koji nije bio u prostoriji postavljao je svakom djetetu pitanja koja je aplikacija pretočila u sintetički glas i svirala za dijete. Istraživač je preko spikerfona slušao djetetove odgovore i reakcije. U početku, dok su djeca razgovarala s jednim od dva agenta za razgovor (robotom ili kaktusom), govorila im je: "Kad govorim, ponekad počnem govoriti vrlo sporo. Možete reći 'bungo' kako biste me podsjetili da govorim brzo."

Nakon nekoliko minuta razgovora s djetetom, aplikacija se prebacila u način rada u kojem bi povremeno usporavala govor agenta sve dok dijete ne bi izgovorilo "bungo". Zatim je istraživač pritisnuo gumb kako bi odmah vratio govor agenta na normalnu brzinu. Tijekom ove sesije agent je podsjetio dijete da koristi bungo ako je potrebno. Razgovor se nastavio sve dok dijete nije barem tri puta vježbalo korištenje bunga.

Većina djece, njih 64%, sjetilo se da je koristilo bungo prvi put kada je agent usporio govor, a sva su do kraja ove sesije naučila rutinu. Zatim su djecu upoznali s drugim agentom. Ovaj je agent također počeo povremeno polako govoriti nakon kratkog razgovora normalnom brzinom. Dok se govor agenta također vratio na normalnu brzinu nakon što je dijete reklo "bungo", ovaj agent ih nije podsjetio da koriste tu riječ. Nakon što je dijete pet puta reklo "bungo" ili pustilo agenta da nastavi polako govoriti pet minuta, istraživač u prostoriji završio je razgovor.

Do kraja ove sesije, 77% djece uspješno je koristilo bungo. U ovom trenutku istraživač u prostoriji je otišao. Kad je bio sam, roditelj je razgovarao s djetetom, a zatim je, kao i s robotom i kaktusom, nasumično počeo polako govoriti. Roditelj nije podsjećao na upotrebu riječi bungo.

Ovaj je dio istraživanja provelo samo 19 roditelja. Od djece koja su završila ovaj dio, 68% je koristilo bungo u razgovoru s roditeljima. Mnogi od njih koristili su je s ljubavlju. Neka su djeca to učinila s oduševljenjem, često prekidajući roditelje usred rečenice. Drugi su izrazili oklijevanje ili frustraciju pitajući svoje roditelje zašto se ponašaju kao roboti.

Kad se istraživač vratio, imali su sličan razgovor s djetetom: isprva normalan, nakon čega je uslijedio sporiji govor. U ovoj je situaciji samo 18% od 22 djece koristilo bungo s istraživačem. Nitko od njih nije komentirao spor istraživačev govor, iako su neki od njih uspostavili kontakt očima s roditeljima.

"Djeca su pokazala vrlo sofisticiranu društvenu svijest u svojim transfernim ponašanjima", rekao je Hiniker. "Razgovor s drugim agentom vidjeli su kao mjesto gdje je prikladno upotrijebiti riječ bungo. S roditeljima su to vidjeli kao priliku za povezivanje i igru. A onda su s istraživačem, koji je bio stranac, umjesto toga uzeli društveno siguran način korištenja tradicionalnije razgovorne norme ne ometati nekoga tko razgovara s vama."

Izvor: Association for Computing Machinery

0

Možda će vas zanimati