Um i mozak

Autonomni živčani sustav mjesečara favorizira ovu aktivnost

N.B.

Somnambulizam, poznat kao mjesečarenje, fenomen je koji desetljećima fascinira javnost i neurologe, ali mnogo toga što ga uzrokuje i dalje ostaje misterij. Utječući na do 4% odraslih, mjesečarenje ne samo da uzrokuje loš san, već dovodi i u ozbiljan rizik od ozljeda, a u nekim slučajevima dovodi do neželjenih namjera nasilja nad drugima. Sljedeći dan također se može pokazati izazovnim jer će mjesečar osjećati nelagodu i snažnu želju da zaspi.

Nažalost, za one koji su skloni epizodama mjesečarenja, dugotrajna neispavanost povećava njihovu učestalost i složenost, što im otežava postizanje dubokog sna koji je tijelu potreban za zdravo funkcioniranje.

Sada, istraživači sa Sveučilišta Montréal u Kanadi, imali su za cilj dodatno istražiti hipotezu da je mjesečarenje poremećaj uzbuđenja i loše reguliran duboki san. Preciznije, ispitali su kako autonomni živčani sustav utječe na duboki san kod mjesečara.

U ispitivanju je sudjelovalo 14 odraslih mjesečara, kao i 14 osoba koje ne mjesečare, a prema autorima, profesoru Antoniju Zadri i doktorici Andrée-Anni Baril sa Sveučilišta Montréal, sastaviti studiju koja istražuje tajanstveno unutarnje funkcioniranje mjesečarenja može biti izazov. "Jedan od izazova u proučavanju velikih skupina mjesečara je relativno niska prevalencija poremećaja u odrasloj populaciji", rekli su.

Srećom, Centar za napredna istraživanja medicine spavanja, u kojem je provedeno ovo istraživanje, jedinstvena je klinička i istraživačka ustanova u Kanadi povezana s jednom od najvećih i visoko specijaliziranih klinika za poremećaje spavanja u zemlji koja procjenjuje preko 1000 pacijenata godišnje. Međutim, općenito je pravilo da su odrasli mjesečari spremni sudjelovati u istraživanjima s ciljem boljeg razumijevanja temeljnih uzroka i mogućih tretmana poremećaja spavanja.

Autonomni živčani sustav regulira tjelesne fiziološke funkcije i sastoji se od simpatičke grane, koja je odgovorna za reakciju "bori se ili bježi", i parasimpatičke grane, koja je odgovorna za reakciju "odmori i probavi". Zadra, Baril i ostatak njihovog tima otkrili su da mjesečari pokazuju povišenu reakciju "odmori i probavi" i nižu reakciju "bori se ili bježi" tijekom dubokog sna.

"Iako uzroci mjesečarenja ostaju nejasni, znamo da tijekom spavanja mjesečari mogu doživjeti abnormalnu interakciju između procesa povezanih s uzbuđenjem i dubokim snom, čak i izvan svojih epizoda", kazali su Zadra i Baril.

Drugim riječima, mjesečari mogu predstavljati i dokaze budnosti i dokaze dubokog sna u isto vrijeme, a to je stanje iz kojeg mogu nastati epizode mjesečarenja. Nalazi istraživanja ukazuju da u usporedbi sa zdravim odraslim osobama, autonomni živčani sustav mjesečara favorizira njihovu parasimpatičku aktivnost tijekom spavanja, odnosno "odmori i probavi". Time se otvara novi i širi način za razumijevanje bioloških procesa uključenih u mjesečarenje.

Rezultati su bili "iznenađujući", dodali su, jer se pretpostavljalo da će duboki san mjesečara pokazati povišen odgovor borbe ili bijega koji će ih predisponirati na veći rizik od doživljavanja epizoda mjesečarenja. Jedno ograničenje studije je da je mjerenje utjecaja simpatičkih i parasimpatičkih grana na otkucaje srca osobe neizravan pristup i može biti zbunjen drugim faktorima.

"Iako naši rezultati ukazuju na prisutnost promijenjenog autonomnog živčanog sustava tijekom dubokog sna mjesečara, treba utvrditi je li i kako ta atipična aktivnost uključena u pojavu stvarnih epizoda mjesečarenja", kazale su Zadra i Baril.

Izvor: Frontiers in Neurology

0

Možda će vas zanimati