Sliče Pikachuima, a jedu izmet jaka kako bi preživjeli tibetanske zime
Zviždari ili pike koji žive na velikim nadmorskim visinama u Aziji jedu jakov izmet kako bi mogli preživjeti zimu, pokazalo je novo istraživanje.
Male životinje nalik zecu, koje se često uspoređuju s Pokémonovim likom Pikachuom, ne mogu hibernirati zimi kad je hrane malo, pa usporavaju metabolizam i jedu izmet tibetanskog goveda jak kako bi preživjeli zime u kojima temperatura ide i do minus 30 Celzijevih stupnjeva.
Životinje usvajaju sve vrste neočekivanih strategija za preživljavanje, rekao je autor studije John Speakman, profesor biologije na Sveučilištu Aberdeen u Škotskoj i Akademiji znanosti u Kini. "Mnoge životinje, uključujući zečeve i piku, jedu vlastiti izmet", rekao je Speakman.
Koliko god se možda činilo odvratnim, jedenje izmeta ili koprofagija može pomoći životinjama da apsorbiraju hranjive tvari koje u početku nisu mogle probaviti iz hrane. No, jedenje izmeta drugih vrsta relativno je rijetko.
Pike ili zviždari su skupina malih sisavaca sa staništem u Sjevernoj Americi i Aziji. Često se povezuju s Pikachuom koji ima slično ime - iako je Pikachuov izvorni dizajn zapravo inspiriran vjevericom. Znanstvenog naziva Plateau pikas, oni žive na livadama do oko 5000 metara nadmorske visine. Ne hiberniraju niti migriraju u topliju klimu tijekom zime, pa je to kako preživljavaju hladne mjesece ostala misterija.
Kako bi odgovorili na ovo pitanje, Speakman i njegovi kolege pratili su pike 13 godina koristeći različite tehnike, poput snimanja ovih preslatkih stvorenja i ugradnje uređaja za mjerenje temperature u životinje. Radi uštede energije, pike su smanjile tjelesnu temperaturu i ograničile tjelesnu aktivnost, poput hranjenja. Na nekim od istraživačkih mjesta pike su jele i izmet domaćeg jaka.
Izmet jaka vjerojatno je lako probavljiv za pike, jer je već prošao kroz probavni sustav jaka. Prema studiji, jedenje jakovog izmeta može pomoći pikama da potroše manje energije nego što bi inače potrošili, da traže druge izvore hrane. Izmet može također sadržavati inače oskudne hranjive tvari i vodu, od čega pike također imaju koristi.
Izvor: Live Science