Zdravlje i medicina

Određeni dodaci prehrani mogli bi poboljšati kvalitetu sperme

A.R.

Neplodnost pogađa 15% svjetske populacije i Svjetska zdravstvena organizacija prepoznaje ju kao globalni zdravstveni problem. Posljednjih godina studije kvalitete sperme u različitim populacijama iz zemalja u razvoju pokazale su smanjenje koje bi moglo imati posljedice za opstanak ljudske vrste. Smanjenje kvalitete sperme povezano je s nezdravim načinom života. Stres, konzumacija droga, duhana i alkohola te nezdrava prehrana čine glavne čimbenike koje bi trebalo prestati konzumirati.

Unatoč trenutnom nedostatku znanstvenih dokaza u vezi s učinkom dodataka prehrani na kvalitetu sperme, mnoge klinike za plodnost nude dodatke prehrani prije nego što svojim pacijentima daju oplodnju ‘in vitro’ (IVF) ili intracitoplazmatsku injekciju sperme (ICSI).
Nedavno su istraživači iz Jedinice za ljudsku prehranu Sveučilišta Rovira i Virgili (URV) i Instituta za zdravstveno istraživanje Pere i Virgili (IISPV), koji su članovi mreže Ciber Obn Instituta Carlos III, i istraživači s Kliničkog odjela ljudske reprodukcije i rasta dojenčadi na Universidad de Guadalajara (Meksiko) proveli do danas najopsežniji i najsustavniji pregled randomiziranih kliničkih studija o učincima različitih hranjivih sastojaka i dodataka prehrani na kvalitetu sperme i plodnost muškaraca.

Nakon kvalitativne analize rezultata 28 prehrambenih studija u kojima je sudjelovalo 2900 sudionika, istraživači su zaključili da dodatak prehrani omega 3 i koenzimom Q10 (u tekućem ili tabletiranom obliku) može imati blagotvoran učinak na količinu spermatozoida u sjemenu.

Dopunjavanje prehrane selenom, cinkom, masnim kiselinama, omega-3 i koenzimom-Q10 povezano je s povećanjem koncentracije spermatozoida; dopunjavanje prehrane selenom, cinkom, omega-3, koenzim-Q10 i karnitinima povezano je s poboljšanjem pokretljivosti sperme, i konačno, selen, masne kiseline, omega-3, koenzim-Q10 i karnitini imaju pozitivan učinak na morfologiju spermatozoida.

Prema istraživačima, njihova studija sugerira da dodaci prehrani imaju modulacijski učinak na kvalitetu sperme te pruža opsežan i ažuran pregled postojećih znanstvenih dokaza. Rezultati sugeriraju da određeni dodaci prehrani mogu imati blagotvoran učinak na kvalitetu sperme, iako ostaje za pokazati da li to povećava vjerojatnost prirodnog začeća djeteta ili tehnikama potpomognute oplodnje. Istraživači vjeruju da daljnje studije treba provesti na većim uzorcima kako bi se mogao izvesti točniji zaključak.

Izvor: Urv

0

Možda će vas zanimati