Joga i vježbe disanja mogu pomoći djeci s ADHD-om u koncentraciji
Joga i vježbe disanja pozitivno utječu na djecu s poremećajem hiperaktivnosti s nedostatkom pažnje (ADHD). Do ovog su zaključka došli psiholozi s Uralskog saveznog sveučilišta koji su proučavali učinak vježbanja na funkcije povezane s voljnom regulacijom i kontrolom u 16 djece s ADHD-om u dobi od šest do sedam godina. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Biological Psychiatry.
"Djeca s ADHD-om u pravilu imaju nedostatak u dijelu mozga koji je odgovoran za regulaciju moždane aktivnosti - retikularne formacije", rekao je Sergey Kiselev, voditelj Laboratorija za mozak i neurokognitivni razvoj na spomenutom sveučilištu, i vodeći autor studije.
"To dovodi do činjenice da često doživljavaju stanja neadekvatne hiperaktivnosti, povećane distrakcije i iscrpljenosti, dok njihove funkcije regulacije i kontrole pate. Koristili smo posebnu vježbu disanja koja se temelji na razvoju dijafragmatičnog ritmičkog dubokog disanja - trbušnog disanja . Takvo disanje pomaže boljoj opskrbi mozga kisikom i pomaže retikularnoj formaciji da se bolje nosi sa svojom ulogom. Kada retikularna formacija primi dovoljno kisika, počinje bolje regulirati djetetovo stanje aktivnosti", kaže.
Osim vježbi disanja, psiholozi su koristili tjelesno orijentirane tehnike, posebice vježbe s polarnim stanjima "napetosti-opuštanja". Treninzi su se održavali tri puta tjedno tijekom dva do tri mjeseca (ovisno o programu).
"Vježba ima trenutni učinak koji je odmah vidljiv, ali postoji i odgođeni učinak. Otkrili smo da vježbanje pozitivno utječe na regulacijske i kontrolne funkcije kod djece s ADHD-om i godinu dana nakon završetka vježbi. To se događa jer djetetovo ispravno disanje postaje automatizirano, ono postaje svojevrsni asistent koji omogućuje bolju opskrbu mozga kisikom, što zauzvrat povoljno utječe na ponašanje i psihu djeteta s ADHD-om ", zaključuje Kiselev.
Ovu je tehniku razvila ruska neuropsihologinja Anna Semenovich kao dio tehnike neuropsihološke korekcije. Psiholozi Uralskog saveznog sveučilišta testirali su koliko ovaj pristup pomaže djeci s ADHD-om, no ona je za sada samo pilot studija. Pokazalo je da ove vježbe imaju pozitivan učinak, ali potrebno je obaviti više testiranja te uključiti više djece s ADHD-om i različitim popratnim indikacijama.
Izvor: URFU