Mlađi odrasli koji su preboljeli covid imaju trajne kardiovaskularne posljedice?
Samo zato što ste mladi i zdravi, ne znači da koronavirus neće utjecati na vas. Mlade odrasle osobe koje su imale blaže simptome bolesti COVID-19 mogu svejedno pretrpjeti dugotrajne promjene krvnim žilama, pokazala je nova studija.
Iako SARS-CoV-2 prvenstveno utječe na pluća i posebno je opasan za starije ljude, sve više istraživanja pokazuje da također ostavlja trajne posljedice na kardiovaskularnom sustavu, čak i među mladima i onima koji imaju blaže simptome.
U ovom su istraživanju znanstvenici su usporedili vaskularno zdravlje 30 mladih odraslih osoba, od kojih je polovica preboljela COVID-19 otprilike mjesec dana prije istraživanja, a polovica njih je prije toga bila dobrog zdravlja.
Analize ultrazvučnih snimka njihovih koronarnih arterija pokazale su značajnu razliku između obje skupine. Iako nitko nije bio hospitaliziran, arterije onih koji su preboljeli COVID-19 prije tri do četiri tjedna bile su kruće i manje elastične nego one kod zdrave skupine.
Karotidna arterija koja prenosi krv u mozak bila je 27 % manje sposobna za oticanje, a 22% manje elastična. Pogođena je bila i aortna arterija koja odvodi krv iz srca.
Nije poznato kako su ove krvne žile izgledale prije nego što su sudionici dobili COVID-19, što predstavlja ograničavajući parametar istraživanja, ali s obzirom na to da istraživači nisu mogli predvidjeti početak globalne pandemije te su podatke zamijenili usporedbama sa zdravim osobama.
Iako je veličina uzorka istraživanja mala, ova otkrića svejedno naglašavaju činjenicu da covid nije bezazlena bolest i da posljedice mogu biti drastične čak i za mlađe ljude te one koji su imali blaže simptome. Promjene u ukočenosti i strukturi arterija povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti, poput ozljeda miokarda, aritmije, akutnog koronarnog sindroma ili krvnih ugrušaka, a ovo je posebno zabrinjavajuće kod mladih ljudi koji imaju i drugih zdravstvenih problema poput dijabetesa ili hipertenzije. Izvor: Science Alert