Učenje drugog jezika u djetinjstvu ima kognitivnih dobrobiti
Bilingvalnost bi mogla imati utjecaj na način na koji funkcionira nečiji mozak. Studija objavljena u časopisu Nature pokazala je da učenje stranog jezika u djetinjstvu ima pozitivne kognitivne posljedice koje se prenose i na ostale životne dobi.
Znanstvenici koji stoje iza studije već su ranije uspjeli pokazati da su bilingvalna djeca brža u prepoznavanju promjena na slikama od monolingvalne djece. Kako bi utvrdili postoje li ove razlike i kod odraslih osoba, istraživači su primijenili sličan eksperiment na 127 ispitanika.
Bilingvalni ispitanici bili su razvrstani na ljestvicu ovisno o tome koliko godina nakon prvog jezika su naučili drugi, s najmanjom vrijednosti od 0 godina a najvećom od 28. Svi su ispitanici zatim prošli dva testa. Kod prvog su istraživači mjerili vrijeme koje je ispitanicima bilo potrebno da uoče sliku koja se pojavila unutar druge slike u dnu ekrana, a u drugom su postupno mijenjali jednu sliku u drugu i mjerili koliko im je vremena bilo potrebno da uoče promjenu.
Ispitanici koji su drugi jezik naučili rano u djetinjstvu u oba su testa bili uspješniji od onih koji su drugi jezik naučili kasnije u životu. Ovo pokazuje da ljudi koji ranije savladaju drugi jezik mogu brže i neprimjetnije prebaciti svoju pažnju.
Istraživači vjeruju kako ove razlike u reakcijama proizlaze iz razlika u kompleksnosti okolina učenja kod djece. Ako se u domu nekog djeteta pričalo više jezika, to je dijete bilo izloženo većem broju riječi i zvukova.
„Ideja je, stoga, da ovo navodi djecu da traže druge izvore informacija kako bi dobili dodatnu pomoć“, objasnio je jedan od autora istraživanja, psiholog Dean D’Souza.
Ove dodatne informacije mogle bi doći od vizualnih znakova. Djeca bi mogla promatrati usne govornika, njegove izraze lica ili pratiti njegov pogled. Traženje takvih znakova moglo bi poticati djecu da hrabrije koriste osjetilo vida u istraživanju okoline. S druge strane, monolingvalna djeca ne trebaju se toliko naprezati, zbog čega nastaju ove razlike koje se prenose i u odraslu dob. Izvor: Popular Science