Utrka za bitcoinovima mogla bi ostaviti strašne posljedice na klimatske promjene
Kineski rudnici bitcoinova, koji zauzimaju gotovo 80% ukupnog svjetskog prometa ovom kriptovalutom, mogli bi ozbiljno ugroziti klimatske ciljeve koje je ta zemlja postavila, pokazala je nova studija objavljena u časopisu Nature Communications.
Bitcoin, kao i ostale kriptovalute, 'rudare' se pomoću snažnih računala koja rješavaju zagonetke, za što im treba ogromna količina električne energija. Problem je u tome što većina ove električne energije još uvijek dolazi iz ugljena.
Studija je pokazala da će ovi rudnici, ako ih se ostavi bez nadzora, generirati 130 500 milijuna metričnih tona ugljika do 2024. Ovakva je količina jednaka godišnjim emisijama ugljika zemalja poput Italije ili Saudijske Arabije.
Kineske kompanije koje imaju pristup jeftinoj električnoj energiji i hardveru prema nedavnoj su studiji iz 2020. godine zauzimale 78.89% globalnih blockchain operacija vezanih uz bitcoin. Ovo uključuje kovanje novih kovanica i vođenje računa o transakcija kriptovalute.
Otprilike 40% kineskih rudnika bitcoinova pogoni se preko ugljena, dok se za ostale koriste obnovljivi izvorni energije. No, postrojenja koja doslovno gutaju ugljik toliko su velika da bi mogla potkopati planove Pekinga o smanjenju emisija ugljika do 2030. i ugljičnoj neutralnosti do 2060. godine.
„Intenzivne blockchain operacije vezane uz bitcoin u Kini uskoro bi mogle prerasti u prijetnju koja bi mogla ugroziti napore za smanjenje emisija ugljika“, upozorava autor studije Wang Shouyang s Kineske akademije znanosti.
Shouyang dodaje da bi se vlada trebala fokusirati na unaprjeđenje elektroenergetske mreže kako bi se osigurale stabilne količine energije iz obnovljivih izvora. Ovo bi moglo potaknuti rudare da se presele u regije u kojima postoji čista energija, pošto je ovakva energija u Kini jeftinija nego ona koja dolazi iz ugljena.
Očekuje se da će ove godine industrija rudarenja kriptovaluta iskoristiti 0.6% ukupne svjetske proizvodnje električne energije, ili više od Norveške.
Cijena bitcoina prošle je godine peterostruko narasla, a trenutno iznosi nešto manje od 60 000 dolara. Shouyang objašnjava kako stoga porezi na ugljik nisu bili dovoljni kako bi odvratili rudare od korištenja prljave energije.
Regije koje su bogate ugljikom sada pokušavaju istjerati rudare u nastojanjima da smanje emisije ugljika. Tako je prošlog mjeseca Unutarnja Mongolija najavila kako će zaustaviti praksu rudarenja kriptovaluta do kraja travnja, nakon što je ova regija premašila godišnje ciljeve u potrošnji energije.
Izvor: TechXplore