Otkriveno kako funkcionira mozak za vrijeme hipnoze
Studija finskih znanstvenika bacila je potpuno novo svijetlo na fenomen hipnoze. Ispada da mozak za vrijeme hipnoze zaista funkcionira drugačije nego u lucidnom stanju.
Tijekom normalnog, budnog, stanja različiti dijelovi mozga procesiraju i dijele informacije kako bi omogućili fleksibilne odgovore na vanjske podražaje. Znanstvenici sa Sveučilišta u Turku otkrili su da za vrijeme hipnoze mozak prelazi u stanje u kojem zasebna područja u mozgu djeluju neovisnije jedna od drugih.
„U normalnom budnom stanju različite regije mozga dijele informacije međusobno, no za vrijeme hipnoze ovaj je proces frakturiran na određen način i različite regije mozga prestaju biti sinkronizirane“, objasnio je jedan do autora studije, Henry Ralio.
Ovo je posebno zanimljivo jer je do sada postojalo veliko neslaganje znanstvenika oko obujma u kojem hipnoza mijenja neurološke procese. Također, studija je pomogla u boljem razumijevanju tipova promjena i mehanizama koji bi objasnili bihevioralne promjene u osobi pod hipnozom, poput povećane sugestivnosti.
Znanstvenici su u ovoj studiji koristili metodu koja se do sada nikada nije primjenjivala na ispitivanju hipnoze, no bila je uobičajena kod istraživanja utjecaja stanja poput anestezije, kome i sna na mozak.
Studija se fokusirala na jednu osobu koja je i prije sudjelovala u sličnim istraživanjima te se pokazalo kako snažno reagira na hipnotičke sugestije. Za vrijeme hipnoze, ovaj ispitanik može iskusiti fenomene koji obično nisu mogući u budnom stanju, poput kontroliranih i živopisnih halucinacija.
„Iako ova otkrića ne mogu biti generalizirana prije nego što se provedu na većem broju ispitanika, pokazali smo koja se vrsta promjena događa u neutralnoj aktivnosti osobe koja prilično snažno reagira na hipnozu“, zaključuje drugi autor studije, Jarno Tuominen.
Studija je objavljena u časopisu Neuroscience of Consciousness.
Izvor: University of Turku