Utječu li lebdeće čestice i ozon u zraku na porast smrtnosti
Danas se na vijestima moglo čuti o povećanom broju moždanih udara ovih dana, a koje su doktori povezali s vrućinama. Također smo nedavno slušali o povećanju ozona u Osijeku, a večeras i o povećanoj prisutnosti prizemnoga ozona u Višnjanu.
Pitanje je, mjeri li uopće kakvoća zraka u drugim mjestima, ako se mjeri zašto se građane ne informira o prijeđenim granicama (npr. evo i u Puli, Slavonskom brodu, u Zagrebu kod aerodroma itd.), a evo zašto bi i trebalo.
Mjerna postaja Pula Fižela
Naime, 2003. su znanstvenici s Instituta R. Bošković i Instituta za medicinska istraživanja Zagreb, proučavali foto smog epizodu koja se odvila u periodu od 8. do 15.8.2003. kako bi ustvrdili postoji li povezanost lebdećih čestica i ozona u zraku s porastom smrtnosti i zaključili su da postoji.
U zaključku kažu da lebdeće čestice i ozon pri uvjetima toplinskog vala utječu na zdravlje ljudi. Pučanstvo treba u tim uvjetima upozoriti da borave u kućama, izbjegava vrućinu i izlaganje onečišćenom zraku, a zakonodavstvo na mjere za sprječavanje i smanjivanje atmosferskoga zagađenja.
"Rekordno visoke temperature i koncentracije ozona u Zagrebu izmjerene su tijekom drugog tjedna kolovoza 2003. U tom smo saopćenju (Butković et al. 2005) na temelju usporedbe s britanskim i nizozemskim dali i našu procjenu da je u tom toplinskom valu za Hrvatsku višak do 100 smrtnih slučajeva mogao biti uzrokovan lebdećim česticama i ozonom." piše u studiji.
Pošto se ovoga ljeta ponovo susrećemo s toplinskim udarima, nije zgorega podsjetiti se na ovu studiju kako bi ljudi, a posebno stariji, bolesni i osjetljivi ozbiljno shvatili upozorenje i držali se svojih kuća u periodu 11-18 h za vrijeme najvećih toplinskih valova.
Ne čekajte da vas "institucije" upozore jer biste se mogli načekati, provjerite sami stanje stvari, informirajte se sami, slušajte sebe i svoje tijelo, ne izlažite se toplini i naporima bespotrebno.
Ovdje pogledajte cijelu studiju Utječu li lebdeće čestice i ozon u zraku na porast smrtnosti u nas (doc, 72 KB).