Zemlja i klima

Ujedinjeni Arapski Emirati mogli bi sagraditi umjetnu planinu

Irena Mrnjavac

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) žele stvoriti kišu – doslovno. U državi sa izuzetno toplom i suhom klimom (zbog klimatskih promjena se očekuje da će postajati opasno toplija u narednim desetljećima) voda je izuzetno vrijedan izvor jer je nema mnogo.

Kao i inače, odlučili su promijeniti taj problem razmišljanjem o rješenju na općoj razini. Kako prenosi časopis Arabian Business, priča se da narod iz pustinje planira sagraditi umjetnu planinu toliko visoku da će djelovati na vremenske prilike regije toliko da poveća količinu padalina.

Nastanak kiše

Vjetrovi prirodno nose zrak pun vode preko zemlje. Kada on naiđe na planinu, podiže se i u isto vrijeme hladi. Hladniji zrak ne može ponijeti onoliko vode koliko može topliji zrak, tako da kad se to dogodi uglavnom pada kiša. UAE se nadaju da će im njihova umjetna planina pružiti novi izvor kiše preko tog istog mehanizma.

Stručnjaci iz Korporacije za istraživanje atmosfere (UCAR) koja se nalazi u SAD-u trenutno rade na studiji koja će koristiti računarni model kako bi se odredile točne dimenzije planine koju će napraviti ljudi. Izgradnja umjetne planine, naravno, daleko je od jednostavnog. Zapravo, skoro je pa nezamisliva. Kako je istraživač Roelof Bruintjes iz UCAR-a rekao za časopis Arabian Business: „Gradnja planine nije jednostavna stvar.“

Metode povećanja količine padalina

Razni narodi su probavali različite metode povećavanja količine kišnice ili na neke druge načine razbiti oblake. Kina, na primjer, „sadi“ oblake odašiljanjem raketa napunjenim kemikalijama na oblake. Te kemikalije potiču stvaranje ledenih kristala, koji naposljetku uzrokuju razdvajanje oblaka i padanja kiše. Oni uspijevaju proizvesti 55 milijardi tona kiše svake godine na ovaj način, omogućavajući tako dovoljno vode za rast usjeva na velikim poljima.

Materijal za umjetnu planinu

UCAR je uključen u sličan projekt prilagodbe vremena u Wyomingu posljednjih nekoliko godina, ali njihovo djelovanje na Bliskom Istoku je novost. Detalji o materijalu za izgradnju planine tek će biti predstavljeni, ali sasvim je sigurno da će ga trebati mnogo.

Uzmimo kao primjer planinu Kilimandžaro u Tanzaniji. Nitko je nikada nije izvagao, naravno, ali može se približno izračunati njena težina. Pri visini od 5 895 metara i s dijametrom osnove od oko 40 kilometara, taj stratovulkan je uglavnom simetričan, te se može promatrati kao stožac. Njegov volumen je stoga oko 2 469 km3.

Uglavnom se sastoji od kamena koji se zove fonolit, čiju gustoću znamo. Ako pretpostavimo da je sva planina napravljena od tog kamena, to znači da cijela planina ima težinu od 6,8 kvadrilijuna tona. Ako UCAR i UAE žele sagradili planinu usporedivu s Kilimandžarom, onda će im trebati zaista puno materijala.

„Ako Vladi bude preskup, logično je da projekt neće proći, ali on im daje ideju o tome koje vrste alternativa postoje za budućnost“, rekao je Bruintjes. „Ako projekt bude prihvaćen, druga faza bila bi posjeta inženjerskoj firmi i odlučivanje je li moguć ili nije.“

Pogoršanje klime u svijetu

Ujedinjeni Arapski Emirati imaju zaista veliki problem s nedostatkom padalina i izrazito toplom klimom, te stoga pokušavaju pronaći rješenje za promjenu vremenskih prilika. Sve toplija klima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima upozorava i ostatak svijeta da se klima pogoršava i da hitno moramo poraditi na poboljšanju uvjeta u kojima i sami živimo.

Izvor: IFLScience

0

Možda će vas zanimati