Društvene znanosti

Što se zapravo događa vašem mozgu i tijelu kad se napijete?

M.M.

Bez obzira hoćete li biti lagano pripiti, ošamućeni alkoholom ili potpuno pijani, pokazivat ćete nekoliko vidljivih i prilično sramotnih posljedica pijanstva. One mogu varirati od ludog plesanja uz vašu omiljenu pjesmu do povraćanja na cipele vašeg cimera. No, što se točno događa vašem tijelu kada pijete?

IFLScience se udružio sa Stephenom Braunom, autorom knjige “Znanost o alkoholu i kofeinu”, kako bi otkrili što se događa našim tijelima kada se napijemo.

Krenimo od početka večeri.

Na početku se osjećate odlično

Petak je navečer, imate čašu vina ili piva u ruci i iza vas je naporan tjedan. Prva stvar koju treba znati, kad vam se zaredaju pića, je da je alkohol droga. Posljedice uzimanja te druge uvelike ovise o tome koliko pijete i kojom brzinom. Dok neke droge imaju točno određen učinak na organizam na organizam, alkohol je potpuna suprotnost.

“Alkohol je poput ručne granate ili bombe. Eksplodira i rasprši se posvuda,” kaže Braun IFLSciencu. Dok pijete, alkohol tj. etanol, putuje u želudac i vrlo brzo se apsorbira u krvotok. Tada se prenosi cijelim tijelom. “Tijelo reagira na alkohol jednako kao na uzimanje vrlo jakog otrova i pokušava ga se riješiti,” objašnjava Braun.

Jetra započinje proces razgradnje alkohola. Proizvodi enzim alkohol dehidrogenazu koja prevodi etanol u acetaldehid. Acetaldehid, za kojeg se smatra da je važan uzrok mamurluka, se zatim cijepa u octenu kiselinu. Ako popijete više alkohola nego što vaša jetra može preraditi, počinjete biti pijani. Koliko ćete se brzo napiti ovisi o mnogo faktora, npr. koliko ste pojeli prije uzimanja alkohola.

Iako se zna da je alkohol depresor, zapravo ima dvije različite “faze” djelovanja.

“U prvih pola sata pijenja, iskusit ćete stimulirajuće djelovanje i euforiju. Alkohol smanjuje vaše inhibicije i oslobađa malo dopamina – molekule koja djeluje stimulativno na mozak – stoga ćete se osjećati dobro,” kaže Braun.

Zatim se javljaju depresivni učinci

Popili ste još nekoliko čaša i postajete nespretniji, ne reagirate na situacije jednakom brzinom i vid vam može postati zamagljen. Tada alkohol počinje utjecati na ostale dijelove mozga i pokazuje depresivne učinke.

Zna se da alkohol pojačava učinke inhibitornog transmitera gama aminomaslačne kiseline (GABA) u mozgu. GABA je neurotransmiter koji smanjuje reakcije organizma, što uzrokuje trome pokrete i oslabljen govor po čemu je alkohol poznat.

“Tada nije vrijeme za donošenje važnih odluka,” kaže Braun. To se događa jer alkohol opušta bihevioralne inhibitorne centre u cerebralnom korteksu, što vas potiče da činite nešto ili budete s nekim, što ne biste napravili trijezni.

Trebate često mokriti

Upravo ste se vratili iz toaleta i osjećate da morate ponovno natrag. To se događa jer vaša jetra sumanuto radi kako bi izbacila alkohol iz vašeg tijela. Alkohol u vašem tijelu blokira antidiuretički hormon, poznat kao vazopresin.

Vazopresin inače sprječava bubrege da izlučuju previše tekućine i tjera ih da reapsorbiraju vodu. Budući da je vazopresin blokiran, tijelo počinje izlučivati više tekućine iz tijela, nego što unesemo pivom ili vinom. “Na kraju dehidrirate, što je veliki uzrok mamurluka,” objašnjava Braun.

Možda želite imati spolne odnose, ali…

Iako alkohol može stimulirati vaš libido, može smanjiti seksualne odgovore. Kako je to Shakespeare rječito objasnio, alkohol “budi želju, ali… remeti izvedbu.”

“Nakon treće ili četvrte čaše vina, praktički sve kreće nizbrdo. S isključivog fiziološkog stajališta, alkohol je jednostavno loš za seks,” kaže Braun.

Alkohol otežava postizanje erekcije, lubrikacija ne funkcionira jednako dobro i teže je postići orgazme. Idući dan biste se mogli probuditi, pogledati osobu koja leži kraj vas u krevetu i zapitati se: Što sam mislio?

“Očito niste mislili,” kaže Braun cerekajući se. “Pod utjecajem alkohola, neka osoba bi vas mogla puno lakše privući nego kad ste trijezni. To se događa zbog usporenog rada frontalnog režnja i opuštanja svih emocionalnih centara mozga.”

Istraživanje objavljeno u časopisu Addiction, sugerira da se taj fenomen, poznatiji kao pivske naočale, događa zbog naše sposobnosti procjene simetrije lica. Alkohol smanjuje našu sposobnost procjene simetrije lica, što po nekima doprinosi atraktivnosti i utječe na izbor partnera.

Oprezno s alkoholom!

Iako je danas teško zamisliti bilo kakvo druženje i zabavu bez alkohola, važno je poznavati vlastite granice i pobrinuti se da idući dan ne poželite izbrisati sve što se dogodilo večer prije. Za razliku od psihotropnih droga, alkohol je lako dostupan i najčešće predstavlja prvu ovisnost s kojom se mladi susreću. No, i u ovom slučaju vrijedi Paracelsusova izreka “doza čini otrov”, stoga se pobrinite da svako vaše uživanje u alkoholu uistinu ostavi samo dobre uspomene.

Izvor: IFLScience

Tekst smo objavili zgroženi nesrećom u Istri u kojoj su poginule dvije maloljetne djevojke, a ostali putnici, njih četvero, su teže i lakše ozljeđeni. U krvi lakše ozljeđene vozačice je pronađen alkohol, koristimo priliku da apeliramo da ako ste u takvoj situaciji ne prodajete alkohol maloljetnicima te da ako vi konzumirate alkohol, radite to odgovorno, umjereno i ne upravljate vozilima (op.ur.)

0

Možda će vas zanimati