Tehnologija i energija

Zašto koristiti 2D kursor u 3D svijetu? Kursori postaju trodimenzionalni

L. B.

Istraživači sa Sveučilišta u Montrealu razvili su tehnike koje omogućuju zajedničko upravljanje računalnim kursorima u 3D okruženju jednome ili većem broju korisnika, lokalno ili s udaljene lokacije. Taj sustav, otkriven 9. kolovoza na konferenciji SIGGRAPH 2015 u Los Angelesu, ne podrazumijeva pretvaranje Microsoft Worda u IMAX iskustvo, već dizajnerima pruža mogućnost navigiranja kroz vlastite kreacije, kao i modificiranje istih, i to upravljanjem trodimenzionalnim objektima pomoću 3D interakcije.

„Naša nova tehnologija preispituje dosadašnju predodžbu o tome što je kursor i što on radi“, objašnjava vodeći istraživač, profesor Tomás Dorta iz Škole za dizajn montrealskog sveučilišta. „Kursor postaje crtaća i upravljačka površina. Tehnike koje otkrivamo na ovoj konferenciji uključuju korištenje tableta u svrhu kontroliranja kursora, no kako se on ne oslanja nužno na vanjsko praćenje korisnikovih pokreta, s vremenom bi se mogli koristiti i drugi uređaji poput pametnih telefona ili pametnih satova.“

Što je upravljačka površina? „Kako bismo objasnili način na koji kursor odabire objekte u prostoru, uspostavljamo analogiju s mrežom za leptire – korisnici jednostavno zamahuju 3D kursorima kroz prostor“, kaže Dorta. „Korisnik može gestama i pokretima kao što su štipanje ili usmjeravanje manipulirati objektima.“ Kursor je predstavljen unutar dizajnerskog sustava Hyve-3D kojeg su pokrenuli sami istraživači.

Radi se o trodimenzionalnom okruženju koje omogućuje korisnicima potpuno uranjanje u virtualni svijet i kreiranje crteža na ručnim računalnim uređajima poput tableta, te oblikovanje tih crteža na tabletu kako bi se stvorio trodimenzionalni dizajn u prostoru. Dizajneri udubljeni u posao, primjerice, kreiranja dnevne sobe, mogu isprobavati razne varijante namještaja s obzirom na razmjer, te se čak posvetiti detaljima interijera.

Slike koje vas uranjaju u virtualnu stvarnost rezultat su optičke iluzije kreirane pomoću projektora visoke rezolucije; specijalno dizajniranog, sferično-konkavnog zaslona od tkanine promjera 5 metara, te kupolastog ogledala koje projicira sliku na zaslon. Specijalizirane tehnike ostvaruju 3D scenu na sferičnoj projekciji u realnom vremenu.

Univalor, organizacija za komercijalizaciju tehnologije s montrealskih sveučilišta, podržava lansiranje sustava Hyve-3D i 3D kursora na tržište pomoću razvojne tvrtke Hybridlab Inc. Nekoliko patenata još čeka svoj red. „Uz to što je koristan za skiciranje, vjerujemo da 3D kursor ima širok spektar upotrebe u raznim područjima kao što su arhitektura, medicinska snimanja i, naravno, računalne igre. Ovo nije trik niti ponovno rođenje kursora, već revidiranje ljudske interakcije s računalima koja je dio kreativnog procesa“, tvrdi Dorta.

Izvor: Nouvelles

0

Možda će vas zanimati