Zdravlje i medicina

Recikliranje žučne kiseline - novi lijek za zatvor

Andreas Varga

Problem zatvora definitivno se ne ubraja u očaravajuće teme. U stvarnom životu, utječe na gotovo 30 milijuna Amerikanaca, dok se troškovi njegove evaluacije i liječenja godišnje procjenjuju na više od milijarde USD. Iako prisutni bolovi, nadutost, nemir i zatezanje uvjetovani konstipacijom uglavnom nisu opasni po život, ugrožene osobe moraju se usredotočiti na jednu stvar - olakšanje. Istraživači klinike Mayo nedavno su polučili uspjeh u kliničkom ispitivanju novog lijeka koji dokazano pruža olakšanje od zatvora na način da naglašava prirodne tjelesne procese.

Lijek, imenom A3309, targetira recikliranje žučne kiseline u tijelu. Žučne kiseline, nastale u jetri otpuštene u probavni sustav pomažu u topljenju masti i njihovoj apsorpciji u tijelo. Žučne kiseline također su prirodni laksativ koji pomaže radu crijeva omekšavajući stolicu te ubrzavajući brzinu protoka stolice kroz debelo crijevo. Tijekom probave, većina žučnih kiselina apsorbira se natrag u krv u tankom crijevu radi recikliranja, propuštajući pritom tek manji dio žučnih kiselina u debelo crijevo kako bi se olakšalo pokretanje utroba. A3309 djeluje na način da inhibira apsorpciju žučne kiseline u tankom crijevu, omogućavajući na taj način prodor većih količina žučnih kiselina u debelo crijevo kako bi se stimulirao rad utrobe.

"Najnoviji lijek predstavlja najsuvremeniji pristup koji omogućava isporuku normalne tvari koja je proizvod pacijentove vlastite jetre kako bi se potaknulo laksativno djelovanje u debelom crijevu.", navodi dr. Michael Camilleri, gastroenterolog i profesor na zakladi Atherton and Winifred W. Bean klinike Mayo i vodeći autor studije. U Fazi II, randomizirane, dvostruko-slijepe, placebo-kontrolirane studije, skupina znanstvenika klinike Mayo testirala je učinkovitost A3309 tijekom dva tjedna na pacijentima izloženima konstipaciji. Studija je polučila obećavajuće rezultate. Lijek je ubrzao protok stolice kroz debelo crijevo. Pacijenti izloženi konstipaciji koji su uzimali A3309 uspoređeni s onima koji su primali placebo, navodili su znatno manje naprezanje i mekšu stolicu tijekom rada utrobe, navodi istraživač dr. Banny Wong.

Glavna nuspojava A3309 trbušna su nelagoda i bol. Dr. Wong govori da se to dogodilo uoči rada utrobe, nakon čega su bol i nelagoda najčešće nestali. Sljedeći korak u razvoju lijeka, prema dr. Wong, jest faza III studije koja će uključivati ​​više ljudi i dulje trajanje liječenja. Dr. Wong iznijet će rezultate studije na 2011 Digestive Disease Week international conference,  međunarodnoj konferenciji koja se od 7-10 svibnja održava u McCormick Place u Chicagu.

Izvor: Mayo Clinic

0

Možda će vas zanimati