Uspješno uzgojene slušne stanice nada za oštećen sluh
Znanstvenici s instituta molekularne medicine u Lisabonu, Portugal, i s instituta Ear Sveučilišta u Londonu, Velika Britanija, razvili su jednostavan i učinkovit protokol za nastanak stanica dlačica unutarnjeg uha, stanica zaduženih za sluh i ravnotežu. Ova studija predstavlja značajan korak za buduću produkciju velikog broja spomenutih stanica u svrhu terapijskih transplantacija stanica ili za testiranje lijekova velikih razmjera. Istraživanje je upravo objavljeno u znanstvenom časopisu Development.
Nova strategija za nastanak senzorskih stanica
Senzorske stanice dlačica smještene u unutarnjem uhu ključne su za naš sluh i ravnotežu. Budući da je te stanice nemoguće regenerirati, milijune ljudi diljem svijeta pogađaju trajna oštećenja sluha i ravnoteže. Dosadašnja istraživanja su već izvijestila o uspješnom generiranju stanica dlačica u laboratoriju, međutim korišteni protokoli su kompleksni i neefikasni. Kako bi se doskočilo spomenutim problemima, tim vođen Henriqueom Domingosom, čiji je laboratorij za neourorazvoj također povezan s Champalimaud centrom za nepoznato u Lisabonu, odlučio se na drugačiju strategiju.
„Istraživali smo opsežno znanje o raznim regulacijskim proteinima koji kontroliraju razvoj stanica dlačica iz stanja embrija kako bi dizajnirali djelotvornu kombinaciju tri transkripcijska faktora koja mogu pobuditi nastanak spomenutih stanica“, rekli je dr. Henrique i Aida Costa, postdiplomant uključen u istraživanje.
Uspješna in vitro metoda
Tim je primijenio spomenuti jednostavniji pristup na matične stanice embrija miša u posudici (in vitro), koji imaju mogućnost postati bilo koji tip stanica. Mogli su uspješnije i s većom efikasnošću promijeniti te stanice u stanice dlačica nego što se dotad znalo. Iznenađujuće, kada je tim dodao tri faktora stanicama u uhu rastućeg embrija pileta, također su uspjeli inducirati stvaranje mnoštva novih stanica dlačica, uključujući i na mjestima gdje nisu inače nastajale, implicirajući da bi sličan postupak mogao funkcionirati i kod in vivo metode.
Funkcija stanica dlačica
„Stanice dlačica dobile su ime po snopu struktura koji nalikuje na dlake, a izviru iz stanica. Ti izdanci imaju mehanosenzitivne ionske kanale koji dozvoljavaju stanicama dlačica da transformiraju vibrirajuće pokrete u električne signale. Promatramo da su stanice dlačica koje smo proizveli sposobne razviti slične izdanke, ali s nezrelom i neorganiziranom morfologijom“, rekli su autori. „Kako bilo, imamo dokaze koji upućuju na prisutnost funkcionalnih mehanosenzitivnih ionskih kanala u tim stanicama te da su geni normalnih stanica dlačica i onih koje smo mi proizveli u posudicama vrlo slični“.
Na tragu rješenja za rekuperaciju sluha
Budući rad će se fokusirati na poboljšanje protokola za proizvodnju potpuno zrelih stanica dlačica te na primjenu spomenute metode na ljudske stanice koje se mogu stvarati u velikim količinama. „Stvaranje mnoštva stanica dlačica omogućit će razvoj testiranja lijekova visoke propusnosti kako bi se otkrili novi spojevi koji potiču regeneraciju stanica dlačica.
Dugoročno, mogu se koristiti kao početna točka za razvoj terapijske zamjene stanica koja bi uspješno mogla nadoknaditi izgubljene ili oštećene stanice dlačica u unutarnjem uhu“, zaključuju su autori. Ovo bi moglo puno značiti za ljude oštećenih slušnih stanica te im poboljšati sluh i smanjiti simptome kao što su tinitus i hiperakuzija.
Izvor: The Company of Biologists, Development