Društvene znanosti

Zašto muškarci postoje?

Igor Drvendžija

Znanstvenike već dugo zbunjuje postojanje muškaraca. Seksualna reprodukcija je neučinkovita i prezahtjevna, no ipak se većina višestaničnih vrsta koristi ovom metodom ne bi li ostavili za sobom svoje gene. Stoga, zašto muškarci postoje? Istraživači sa Sveučilišta East Anglia (UEA) vjeruju da su napokon proniknuli u tu tajnu, pretpostavljajući da evolucijski mehanizam poznat kao „seksualna selekcija“ odigrava glavnu ulogu kod poboljšanja zdravlja stanovništva i zaštite od izumiranja.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature, se bavilo brašnastim kukcima tipa Tribolium ne bi li se dobio odgovor na to zašto se većina višestaničnih organizama oslanja na seks pri reprodukciji. U laboratorijskim uvjetima, istraživači su proučili 50 generacija kukaca tijekom deset godina i testirali utjecaj seksualne selekcije. Pojam seksualne selekcije je obradio još Charles Darwin, a njime se tvrdi da je to proces u kojem se mužjaci natječu da dobiju šansu za reprodukcijom, dok ženke odabiru s kojim će mužjakom izvršiti reprodukciju.

„Skoro sve se višestanične vrste na Zemlji reproduciraju putem seksa, no samo njegovo postojanje nije lako objasniti s obzirom da seks sa sobom donosi velike poteškoće, najočitija je ta da će samo pola potomstva – kćeri – zapravo dobiti i svoje potomstvo. Zašto bi se onda bilo koja vrsta trudila dobiti i sinove?“ iskazao je glavni istraživač, profesor Matt Gage s UEA School of Biological Sciences.

„Htjeli smo shvatiti na koji to način darwinijanska selekcija omogućava ovaj raširen i naočigled neisplativ sustav, ako uzmemo u obzir da bi sustav gdje svi pojedinci proizvode potomstvo bez seksa – tj. u sve-ženskim aseksualnim populacijama – bio daleko učinkovitiji za reprodukciju većeg broja potomstva“, dodao je.

Je li monogamija zapravo štetna?

Istraživači su pronašli da kada bi se seksualna selekcija odstranila i kada bi se kukci uparili u monogamne parove, zdravlje populacije bi znatno opalo i kukci bi nestali do desete generacije. S druge strane, kukci koji su imali veliki utjecaj na proces seksualne selekcije, gdje bi se 90 mužjaka natjecalo za reprodukciju sa samo deset ženki, takvi kukci su bili otporniji na izumiranje.

„Kako bi bio uspješan pri natjecanju s drugim mužjacima i time si omogućio šansu za reprodukcijom, pojedinac mora biti dobar u većini aktivnosti, pa tako seksualna selekcija omogućuje važan i učinkovit filter kod održavanja i poboljšavanja genetskog zdravlja populacije“, rekao je Gage. „Naši rezultati pružaju izravnu potporu ideji da seks postoji u vidu glavnog oblika reprodukcije zato što omogućuje seksualnoj selekciji da ostvari ove važne genetske prednosti.“

Istraživanje upućuje da seksualna selekcija odigrava ključnu ulogu kod izbjegava štetnih genetskih mutacija, pošto seksualno natjecanje ima za rezultat da će se ženke rjeđe reproducirati s genetski inferiornijim mužjacima. Čak i nakon 20 generacija parenja u bliskom srodstvu, studija je pokazala da su populacije koje su bile znatno pod utjecajem seksualne selekcije imale viši stupanj općeg zdravlja i da su to zdravlje mogle održavati, kao i izbjeći istrebljenje.

Izvor: University of East Anglia

0

Možda će vas zanimati