Voyager I nije ušao u međuzvjezdani prostor, premda NASA tvrdi da jeste
Ovo je već postala šala u astronomiji – svakih nekoliko mjeseci NASA tvrdi da je njihova letjelica prošla u međuzvjezdani prostor. NASA je ranije potvrdila da je rasprava gotova te da je letjelica konačno i definitivno izašla iz dosega Sunca. Ipak, nova studija pokazuje da to zapravo nije tako, ali istraživači kažu da su konačno razvili test koji će jednom zauvijek završiti tu raspravu.
Sada su dva tima znanstvenika s Voyagera razvila test koji bi jednom zauvijek mogao pokazati je li Voyager 1 prešao granicu. Novi test je prikazan u studiji koja je prihvaćena za objavljivanje u časopisu Geophysical Research Letters.
Znanstvenici predviđaju da će Voyager 1 u naredne dvije godine prijeći trenutnu granicu – šireću površinu unutar heliosfere gdje se polarnost magnetskog polja Sunca mijenja iz plusa u minus. Kozmički će brod detektirati vraćanje u magnetno polje i tako dokazati da je još uvijek u heliosferi.
Ali, ako se vraćanje u magnetno polje ne dogodi u sljedećoj godini ili dvije, kao što se očekuje, to će biti potvrda da je Voyager 1 već ušao u međuzvjezdani prostor. George Gloeckler je radio na Voyager misiji od 1972. godine i veliki je protivnik mišljenja da je Voyager 1 ušao u međuzvjezdani prostor.
Premda je letjelica promatrala mnoge znakove koji upućuju na to da je moguće da je Voyager 1 ušao u međuzvjezdani prostor, kao što su kozmičke zrake, Voyager 1 nije vidio očekivanu promjenu u magnetnom polju, rekao je Gloeckler. Heliosfera u kojoj se nalaze Sunce i planeti je veliki balon koji se napuhuje iz unutrašnjosti solarnim vjetrom koji velikom brzinom puše od Sunca.
Pritisak solarnog vjetra i pritisak iz okolnih međuzvjezdanih medija određuje veličinu i oblik heliosfere. Supersonični tok solarnog vjetra naglo usporava na unutrašnjoj granici solarnog sustava. Rub solarnog sustava je heliopauza. Šok se probija naprijed kroz međuzvjezdani medij dok heliosfera prolazi kroz galaksiju.
„Ta će se kontroverza nastaviti sve dok se ne riješi mjerenjem“, rekao je Gloeckler. Ako je novo predviđanje točno, rekao je da će to biti vrhunac njegovog života. „Nema ničega boljeg nego kada imate viziju ili ideju, predvidite nešto i onda se to ostvari.“
Letjelice Voyager 1 i 2 poslane su 1977. da proučavaju Jupiter i Saturn. Misija se od tada proširila na istraživanje krajnjih granica djelovanja Sunca, ali i dalje. Voyager 2, koji je letio do Urana i Neptuna, je na putu do međuzvjezdanog prostora.
Gloeckler i njegov suradnik Len Fisk sa Sveučilišta u Michiganu novi test zasnivaju na modelu koji su razvili, a o kojem se pisalo ranije ove godinu u časopisu The Astrophysical Journal.
Prema tom modelu solarni vjetar puše prema dolje i stoga se solarni vjetar može zbiti. Na osnovu te pretpostavke, u studiji se tvrdi da se Voyager 1 kreće brže od vanjskog toka solarnog vjetra te da će naići na mjesta gdje će se polarnost magnetskog polja promijeniti i tako dokazati da letjelica još uvijek nije izašla iz heliosfere.
Znanstvenici predviđaju da će se ta promjena najvjerojatnije dogoditi 2015. godine, a to tvrde na osnovu promatranja Voyagera 1.
„Ako se to dogodili, mislim da će svatko tko još uvijek vjeruje da je Voyager 1 u međuzvjezdanom prostoru morati objasniti neke stvari“, Gloeckler. „To je znak koji se ne smije propustiti.“
Ed Stone sa Kalifornijskog instituta za tehnologiju u Pasadeni i znanstvenik NASA-e na projektu Voyager je rekao: „U prirodi znanstvenog procesa je da se razvijaju alternativne teorije kako bi se došlo do novih podataka. Ovaj rad se razlikuje od drugih modela solarnog vjetra i heliosfere i jedan je od novih modela koje će tim Voyagera proučavati kako nam Voyager bude donosio nove podatke.“
Izvor: DailyMail