Zdravlje i medicina

Depresija pomoću novog testa vidljiva i u krvnoj slici

M.F.

Danas mnogi pate od depresije. Kod nekih je samo prolazna životna kriza, a kod drugih ona obilježi čitav život.

Kako bi se što uspješnije borili protiv ovog neugodnog psihičkog stanja, važno je i što prije potražiti adekvatnu pomoć. Na taj način osoba može što prije početi s provođenjem korisnih životnih navika koje bi joj mogle pomoći kod poboljšanja kvalitete života. Čini se da ipak postoji i test koji pokazuje je li depresija već počela utjecati na svakodnevicu osobe. Kako se test provodi? Analizom krvi.

Istraživanje Medicinskog fakulteta u Beču pokazuje da je moguće saznati boluje li osoba od depresije analizom krvi. Prije ovog istraživanja smatralo se da je nemoguće vidjeti psihička oboljenja i poremećaje u samoj krvi. Osobe koje pate od depresije i povezanih poremećaja uglavnom imaju manjak serotonina. Serotoninski je transporter protein unutar stanice koji olakšava prijenos neurotransmitera serotonina poznatijeg kao hormona sreće. Manjak serotonina uzrokuje i pokazuje depresivno stanje.

Znate li razliku između psihijatra i psihologa? 

Tijekom istraživanja korištena je i magnetska rezonanca tj. snimka mozga. Dokazana je povezanost između brzine dospijeća serotonina u krv i neuronske mreže u mozgu. S obzirom da serotoninski transporteri u krvi djeluju jednako kao i oni pronađeni u mozgu, istraživanje je ukazalo i na nove mogućnosti za dijagnosticiranje depresije. Znanstvenici su također primijetili da krvne pločice zadržavaju značajnu količinu serotonina u krvnoj plazmi.

Voditelj istraživanja Lukas Pezawas s Odsjeka za biološku psihijatriju kaže da se krvna slika u dijagnozi mentalnih bolesti nije uopće smatrala korisnom, no sada je ovim istraživanjem pokazano da itekako vrijedi uzeti u obzir i krvnu sliku kod dijagnoze depresije. Ova bi se metoda dijagnoze depresije kroz krnu sliku mogla početi primijenjivati u ne tako dalekoj budućnosti.

Izvor: Digital Journal

0

Možda će vas zanimati