Zdravlje i medicina

Konzumiranje kurkume i bobičastog voća pomaže našem zdravlju

S.N.

Međunarodna istraživanja identificirala su namirnice čijim pojačanim unosom možemo povoljno djelovati na naše zdravlje. To su jela začinjena kurkumom te bobičasto voće, za koja su istraživači dokazali da povoljno djeluju na imunološki sustav i mozak.

Kurkuma je začin prepoznatljive narančaste boje koji se najčešće koristi u jelima indijske, južnoazijske i bliskoistočne kuhinje. Prof. dr. sc. Adrian Gombart, s Instituta Linus Pauling na Sveučilištu u Oregonu, sa svojim timom znanstvenika, dokazao je kako jela koja sadrže kurkumu potiču rad našeg imunološkog sustava. Rezultati navedenog istraživanja, objavljenog u časopisu The Journal of Nutritional Biochemistry, pokazuju kako je kurkumin, spoj koji se nalazi u kurkumi, gotovo utrostručio razinu proteina koji je važan za rad imunološkog sustava te da pomaže u sprječavanju upala i borbi protiv raznih bakterija, virusa i gljivica.

Dobrobiti kurkume su u Indiji poznati već tisućama godina gdje se ona koristi kao ljekovito sredstvo u ayurvedskoj medicini te u raznim vjerskim i svadbenim obredima. Ipak, kako upozoravaju istraživači, kurkumin se najčešće konzumira u relativno malim količinama. "Međutim, postoji mogućnost da bi kontinuirana konzumacija s vremenom imala pozitivne učinke na zdravlje i pomogla u zaštiti od upala, pogotovo u želucu i probavnom traktu", dodao je prof. Gombart.

Osim kurkumina, i flavonoidi imaju protuupalna svojstva. Flavonoidi su spojevi koji se nalaze u biljkama, a istraživači vjeruju kako se njihovom povećanom konzumacijom mogu ublažiti štetne posljedice stresa i upala koji doprinose kognitivnim oštećenjima. Rezultati longitudinalnog istraživanja, objavljenog u časopisu Annals of Neurology, pokazali su da je povećana konzumacija bobičastog voća bogatog flavonoidima, kao što su jagode i borovnice, povezan s manjom stopom učestalosti gubitka pamćenja kod starijih žena i odgodom pojave gubitka pamćenja za dvije i pol godine. Istraživanje je provedeno u razdoblju od 1995. do 2001. godine na uzorku od 16 010 žena u dobi od 70 godina u dvogodišnjim intervalima.

"Među ženama koje su konzumirale dvije ili više porcija jagoda i borovnica svaki tjedan uvidjeli smo smanjenje učestalosti pojave gubitka pamćenja", objasnila je dr. Elizabeth Devore, jedna od autorica studije. "Naša su otkrića značajna za javno zdravstvo budući da povećanje unosa bobičastog voća uključuje poprilično jednostavne promjene u prehrambenim navikama, a smanjuje učestalost pojave gubitak pamćenja u starijih odraslih osoba", zaključila je dr. Devore. 

Izvor: SciNews, Daily Mail

0

Možda će vas zanimati