Novo otkriće uzroka šuma vodi korak bliže do izlječenja tinitusa
Milijuni ljudi diljem svijeta žale se na osjet zvuka bez odgovarajućeg zvučnog podražaja. Zvuk se može razlikovati po intenzitetu, frekvenciji i vremenu trajanja.
Zna se dogoditi da na lošem izlasku dođe do neugodne tišine u razgovoru, ali i da se ponekad osjećamo usamljeno unutar svoja četiri zida pa upalimo televizor ili radio samo da čujemo bilo kakav zvuk. Nažalost, postoje osobe koje bi rado bar na kratko uživale takvim, nekima ne tako ugodnim situacijama budući da često znamo cijeniti samo nešto tek kad to izgubimo, u ovom slučaju – tišinu. Radi se ljudima koji pate od tinitusa.
Nova i uzbudljiva otkrića sa Sveučilišta u Michiganu donose novu nada za povratak tišine u nemirne i glasne mozgove, a znanstvenici već rade na patentu za uređaj baziran na spomenutim rezultatima. Ključna otkrića objavljena su na internetu u prestižnom časopisu The Journal of Neuroscience. Iako su istraživanja vršena na životinjama, rezultati omogućuju novi znanstveno baziran pristup tinitusu, šumu kod ljudi.
Dr. Susan Shore, voditeljica projekta i istaknuta znanstvenica koja predaje na više fakulteta, objasnila je da u slučaju tinitusa dolazi do smanjenog prijenosa informacija iz pužnice do mozga, a u isto vrijeme događa se višestruko povećanje signala sa somatosenzornih živaca lica i vrata povezanih s osjetom dodira. Čini se da ovi signali, pokušavajući nadoknaditi gubitak osjeta sluha, ipak preopterećuju sustav i sve čine izrazito bučnim i neugodnim. Konačno je rasvijetljena veza između gubitka sluha i osjetilnih podražaja kod tinitusa i sada razumijemo zbog čega neki pacijenti mogu promijeniti glasnoću i visinu zvuka pomicanjem glave ili pokretima vilice.
Ipak, nije sve tako jednostavno. U slučaju tinitusa radi se točnoj vremenskoj podudarnosti signala koji zatim izazivaju promjene u živčanom sustavu i rezultiraju simptomima. Shore i njezini kolege s projekta nadaju se da će im rezultati ovih inicijalnih istraživanja omogućiti da pomognu velikom broju ljudi, u SAD-u 50 milijuna pati od tinitusa, zajedno s još milijunima diljem svijeta. Želja im je da uskoro prevlada znanstveni pristup u pristupu i tretmanu stanja za koje trenutno nema lijeka, ali postoje brojne alternativne terapije s upitnom učinkovitošću.
U Americi spomenuti problem posebno zahvaća baby boom generaciju kod koje se tinitus pojavljuje u velikom broju slučajeva, posebno u dobi kada sluh prirodno slabi. Osim kod gubitka sluha, prijavljeno je dosta slučajeva tinitusa nastalog nakon povrede glave ili vrata kao i nakon zubarskih intervencija. U rizičnu skupinu spadaju i ratni veterani koji su bili izloženi glasnim zvukovima i udarnim valovima u prvim borbenim linijama.
Znanstvenicima još nije jasno koji su zaštitni faktori protiv razvitka simptoma, a oni sigurno postoje budući da postoji mnogo pojedinaca kod kojih nikada ne dođe do razvoja tinitusa iako su bili izloženi identičnim podražajima. U studiji na životinjama izloženim visokim razinama buke do pojave šuma povezanim s gubitkom sluha došlo je u 50% slučajeva što je sličan uzorak kao kod ljudi. Važno je istaknuti da je kod subjekata koji nisu razvili simptome primijećena manja plastičnost senzornog sustava, jednostavnije rečeno – njihovi neuroni nisi toliko hiperaktivni kao kod skupine s izraženim simptomima.
Već je spomenuto da znanstvenici rade na uređaju koji bi omogućio olakšanje ili eliminaciju tegoba, a prototip koji se razvija temeljen je na saznanjima o važnosti vremenske usklađenosti signala. Kada bi bilo moguće utjecati na spomenute parametre, bilo bi moguće izbjeći pojavu neugodnih zvukova. Uređaj će kombinirati zvučne podražaje i električnu stimulaciju lica i vrata kako bi se aktivnost neurona vratila u normalu. Osim uređaja, postoji i ideja farmakološkog pristupa koji bi problem rješavao na molekularnoj razini.
Na kraju, dr. Susan Shore naglasila je da će se tretman vjerojatno trebati prilagoditi svakom pacijentu kako bi se postigli najbolji rezultati, a čitav pristup na neke će djelovati znatno bolje nego na druge.
Iako se ne radi o konačnom rješenju ovog frustrirajućeg stanja od kojega su patile i mnoge poznate povijesne osobe, mnogi slavni glazbenici i umjetnici poput Luwiga van Beethovena i Vincenta Van Gogha, sada imamo razloga nadati se da će problem uskoro biti riješen.
Izvor: University of Texas at Dallas, University of Michigan Health System, UofmHealh