Zdravlje i medicina

Izloženost zagađenom zraku u trudnoći utječe na razvoj djece

N.B.

Čestice (PM) su glavna komponenta onečišćenja zraka koje se sve više povezuje s dugoročnim posljedicama po zdravlje i razvoj djece. U nedavno objavljenoj studiji, dr. Natalie Johnson, izvanredna profesorica na Sveučilištu Texas A&M University, i njezini koautori sintetizirali su nalaze prethodnih studija, recenzije i meta-analize o štetnosti učinaka na zdravlje dvije najmanje vrste čestica (PM): fine (čestice s aerodinamičkim promjerom manjim od 2,5 μm) i ultrafine (čestice s aerodinamičkim promjerom manjim od 1 μm). Obje vrste PM mogu se udisati duboko u pluća. Nedavno se pokazalo da ultra fine čestice prelaze u cirkulaciju pa čak i prelaze placentnu barijeru, izravno dospjevši u fetus u razvoju.

U studijama i pregledima ljudskih podataka zabilježen je niz štetnih zdravstvenih ishoda povezanih s finim izlaganjem PM-u, uključujući nisku porođajnu težinu, astmu i druga kronična respiratorna stanja, kognitivna i bihevioralna pitanja, pretilost i dijabetes. Istraživanja učinaka prenatalne izloženosti ultrafinom PM-u nisu bila tako opsežna, ali sve veći broj dokaza pokazuje sličnosti s učincima povezanim s finim izlaganjem PM-u. Studije i pregledi podataka dobivenih na životinjskim modelima podržali su nalaze provedene na ljudima.

Osim toga, neke su studije ispitivale moguće načine na koje PM može uzrokovati opažene štetne učinke na zdravlje. Dva široka mehanizma dokumentirana u literaturi su izravni (ultrafini PM prelazi placentu i ulazi u fetalnu cirkulaciju) i neizravni (PM uzrokuje interakcije koje rezultiraju oksidativnim stresom, upalom, epigenetskim promjenama i endokrinim poremećajima).

Znanstvenici su također pregledali moguće tretmane i politike koji bi mogli minimizirati ili čak poništiti štete povezane s prenatalnom izloženošću PM-u. Zelene površine, poput parkova i drugih područja s drvećem i lišćem, pružaju niz prednosti zajednicama koje ih imaju, uključujući i manju izloženost PM-u. Prehrambene intervencije, uključujući promjene prehrane majke i dodavanje antioksidansa i vitamina, mogu pružiti zaštitne učinke koji su također povezani s boljim zdravstvenim ishodima za djecu s prenatalnom izloženošću onečišćenju zraka.

"Važno je pregledati zbirku literature o tako važnoj i uobičajenoj izloženosti zagađenju okoliša. To pomaže u razvoju politika i strategijama intervencije. Vrijeme izloženosti, kao i tijekom trudnoće, postaje prepoznato kao važan prozor osjetljivosti. Dakle, zaštita najugroženijih može imati veliki utjecaj na javno zdravlje", rekao je Johnson.

Izvor: Environmental Health and Preventive Medicine

Možda će vas zanimati